Data driven results.

Digital

Organic Search SEO

Organic Search SEO | WowMedia&Metrics

Masz już stronę internetową, ale nie ma na niej ruchu… Chciałbyś to zmienić? Nie wiesz, czy inwestować w Organic Search (SEO), czy Paid Search (SEA), może potrzebujesz czegoś zupełnie innego. A może generujesz ruch w innych kanałach i szukasz rozwiązań optymalizacyjnych.

Przeanalizujemy Twoją sytuację, doradzimy, w które kanały inwestować i na jakim etapie rozwoju Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami i umów na darmowe konsultacje.

Reklama płatna w sieci wyszukiwania i optymalizacja pod kątem ruchu z Organic Search to dwa zupełnie różne działania.

Praktyki związane z optymalizacją (SEO) mogą dotyczyć poprawy jakości samej witryny. Wtedy mówimy o On-Site SEO lub On-Page SEO. Mogą również dotyczyć działań prowadzonych poza witryną. Wtedy mówimy o Off-Site SEO lub Off-Page SEO.

On-Site SEO to przede wszystkim tworzenie treści. Praca, która w praktyce wymaga stałego zaangażowania. Do On-Site SEO należy również optymalizacja techniczna witryny.

Off-Site SEO to budowanie autorytetu strony poprzez pozyskiwanie wartościowych linków zewnętrznych. Linki te, powinny pochodzić z artykułów i serwisów dopasowanych do naszego. Najlepszy scenariusz to taki, w którym do naszej strony odsyła wiele serwisów, ale poświęconych podobnej tematyce i o podobnym profilu.

Optymalizacja zajmuje dużo czasu, a efekty widoczne są najwcześniej po paru miesiącach prac. Zaletą jej jest jednak dobry jakościowo ruch oraz trwałość efektów.

Paid Search vs. Organic Search

W obu przypadkach celem działań jest uzyskanie wyższej pozycji w rankingu wyszukiwania.

W przypadku reklamy płatnej w sieci wyszukiwania (Paid Search) bezpośrednio płacimy za wyższą pozycję w rankingu na stronie z wynikami wyszukiwania. Nasz listing jest również oznaczony jako płatny np. skrótem: „Ad”.

Optymalizacja pod Organic Search odnosi się do działań, w których rezultacie strona znajduje się wyżej w naturalnych wynikach wyszukiwania. Optymalizuje się technicznie zawartość strony i buduje jej autorytet (najczęściej poprzez pozyskiwanie zewnętrznych linków). Takie działania powodują, że algorytmy wyszukiwarek, takich jak np. Google lub Bing umieszczają odnośniki do wyszukiwanych fraz wyżej w rankingu wyszukiwania, na stronie z wynikami wyszukiwania (SERP).

Organic Search – On-Site SEO vs. Off-Site SEO

On-Site SEO odnosi się do praktyk związanych z optymalizacją elementów strony. Dlatego też, techniki tej optymalizacji nazywane są często On-Page SEO.

Off-Site SEO, odnosi się do praktyk, które wpływają na pozycję strony w rankingu wyszukiwania, ale prowadzone są na zewnątrz, poza stroną. Z tego powodu techniki tej optymalizacji nazywane są często Off-Page SEO.

Organic Search – On-Site SEO

Treści dla SEO

Najlepszym sposobem na On-Site SEO są treści. Aby pojawiać się wysoko w rankingu wyszukiwania, muszą one spełniać dwie najważniejsze cechy. Wpisy muszą być długie oraz unikalne.

W przypadku artykułów, które są dobrze indeksowane, mówimy o wyczerpujących tekstach. Wyczerpujący artykuł to około 2 tys. słów. W języku polskim słowa mają średnio około 7 znaków, czyli 14 tys. znaków. Standardowa strona ma 1800 znaków – mówimy zatem o artykułach, które mają około 8 stron unikalnej treści.

Nagłówki H1, H2, H3 i H4

Tworząc treść pod SEO musimy pamiętać o organizacji wpisu. Chodzi o taką strukturę, która ułatwi robotom Google katalogowanie treści. Zatem należy używać nagłówków H1, H2, H3 i H4, które nadają treści strukturę – podobnie jak spis treści w książce.

Ważna jest hierarchia nagłówków oraz ich porządek. Nagłówek H1 najlepiej używać tylko raz, na danej stronie. Po H1 powinny pojawić się nagłówki rzędu H2, a później rzędu H3 i ewentualnie rzędów dalszych. Warto zadbać o nasycenie nagłówków słowami kluczowymi.

Słowa kluczowe

Niezwykle ważnym elementem są słowa kluczowe. Powinno być ich dużo, ale nie za dużo, oraz powinny one pojawiać się w odpowiednich miejscach. Do miejsc tych należą nagłówki, co najmniej do poziomu H2, tytuł strony oraz akapit otwierający.

Atrybuty ALT

Ponadto, istotne są atrybuty ALT, czyli opisy zdjęć i grafik, linkowanie wewnętrzne, to znaczy odsyłacze do innych miejsc Twojego serwisu powiązanych tematycznie.

Core Web Vitals

Dalej należy wymienić, tzw. Core Web Vitals, z pośród których Google włączył trzy jako czynniki rankingowe:

  • Largest Contentful Paint (LCP) – mierzy ile czasu zajmuje załadowanie największego elementu witryny,
  • First Input Delay (FID) – mierzy ile czasu zajmuje stronie reakcja, gdy użytkownik wchodzi w interakcję z elementem witryny,
  • Cumulative Layout Shift (CML) – to wskaźnik związany ze stabilnością layoutu strony, jego przesunięcia wpływają negatywnie na wartość wskaźnika.

 

Doświadczenia użytkowników

Ważne są również doświadczenia użytkowników. Wpływają na nie: wersja mobilna witryny, prosta i przejrzysta budowa serwisu, klikalne logo oraz certyfikat SSL.

Dodatkowo należy wymienić sposób konstrukcji odnośników, to znaczy adresów URL poszczególnych podstron serwisu. Ma być on jak najbardziej czytelny dla użytkownika. Tak, aby użytkownik wiedział, w którym miejscu serwisu się znajduje. Treść bezpośrednich odnośników, jest również źródłem informacji dla robotów przeszukujących stronę.

Certyfikat SSL

Jest on niezbędny, aby Google linkował do strony w wynikach wyszukiwania. Certyfikat SSL zapewnia bezpieczną komunikację pomiędzy użytkownikiem a witryną.

Organic Search – Off-Site SEO

Najbardziej powszechną praktyką Off-Site SEO jest pozyskiwanie zewnętrznych linków, tzw. backlinks.

Pozyskiwanie linków często określa się jako link building. W procesie nie do końca chodzi o liczbę backlinków, a bardziej o ich jakość i profil. Dokładniej o jakość, profil i liczbę. Celem jest pozyskanie jak największej liczby jakościowych linków o relewantnym profilu. Link dobrej jakości, to taki, który pochodzi z serwisu o dużym autorytecie. Jednocześnie linkowana treść powinna odpowiadać profilowi serwisu, do którego odsyła.

Dodatkowo trzeba uważać na nieetyczne praktyki w pozyskiwaniu linków – Black Hat SEO, które w momencie wykrycia przez algorytmy Googla skutkują nałożeniem kar na witrynę. W efekcie tego jej widoczność w wynikach wyszukiwania zostaje ograniczona. Utrata reputacji i gorsza pozycja w wyszukiwarce to efekt odwrotny do wysiłku, jaki wkładamy w budowanie Searcha Organicznego.

Należy jednak zwrócić uwagę na inne działania, które budują autorytet strony. Należą do nich np. wzmianki o marce lub nazwie serwisu na innych serwisach www (również niepodlinkowane). Działania z obszaru Content Marketingu wpływają pozytywnie na autorytet strony. Również współpraca z Influencerami może przyczyniać się do wzrostu pozytywnych sygnałów, które odczytuje wyszukiwarka (social signals). Dodatkowo liczba wyszukań haseł brandowych, czyli związanych z marką – jest odczytywana jako czynnik rankingowy. Podobnie działają „gościnne występy” w innych serwisach lub blogach powiązanych tematycznie.

Organic Search – Wady i Zalety

Optymalizacja techniczna strony, związana ze strukturą samego serwisu, jest zadaniem jednorazowym. Zajmuje dużo czasu, ale raz przeprowadzona powoduje, że nie trzeba do tematu wracać przez co najmniej parę miesięcy.

Tworzenie treści wymaga praktycznie stałego zaangażowania. Dodatkowo efekty są znacznie odłożone w czasie. Nie mamy też pewności, czy działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Potrzeba długiej pracy i niepewność rezultatów – to główne minusy inwestycji w optymalizację witryny.

Dodatkowo wadami są duża zmienność wyników i nieznane, trudne do przewidzenia aktualizacje algorytmów rankingowych.

Ale długa praca, jest nagradzana długotrwałym efektem. Ponadto ruch ze źródła Organic Search jest zazwyczaj bardzo dobry jakościowo.

Słowniczek

Backlink – link na serwisie www, który odsyła na witrynę www będący na innej domenie

Bing – (Microsoft Bing) serwis wyszukiwania należący i zarządzany przez firmę Microsoft, bezpośredni konkurent Google w sieciach wyszukiwania

Core Web Vitals – Podstawowe Wskaźniki Internetowe, wskaźniki używane przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej, 3 z tych wskaźników uwzględniane są jako czynnik rankingowy (LCP, FID i CML)

Cumulative Layout Shift (CML) – wskaźnik związany ze stabilnością layoutu strony, wskaźnik Core Web Vitals, używany przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej i uwzględniany jako czynnik rankingowy

First Input Delay (FID) – mierzy ile czasu zajmuje stronie reakcja, gdy użytkownik wchodzi w interakcję z elementem witryny, wskaźnik Core Web Vitals, używany przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej i uwzględniany jako czynnik rankingowy

Largest Contentful Paint (LCP) – mierzy ile czasu zajmuje załadowanie największego elementu witryny, wskaźnik Core Web Vitals, używany przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej i uwzględniany jako czynnik rankingowy

SEA – (ang. Search Engine Advertising) działania marketingowe polegające na płatnej promocji w wynikach wyszukiwania w serwisach wyszukiwania takich jak Google lub Bing

SEM – (ang. Search Engine Marketing) działania marketingowe polegające na promocji w serwisach wyszukiwania, mogą do nich należeć pozycjonowanie i optymalizacja strony i treści (SEO) lub reklama w płatnych wynikach wyszukiwania (SEA)

SEO – (ang. Search Engine Optimization) działania i techniki polegające na optymalizacji strony i jej treści, a także działania podejmowane poza stroną (takie jak linkowanie i promocja) mające na celu podniesienie jej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania

SERP – (ang. Search Engine Results Page) strona z wynikami wyszukiwania

SSL – (Secure Sockets Layer) Technologia zapewniająca bezpieczne połączenie pomiędzy witryną www, a użytkownikiem korzystającym z tej witryny

Udostępnij:

pozostałe usługi

Planowanie i Zakup Mediów

Interesuje cię jak dotrzeć do grupy docelowej, zrobić to w odpowiednim miejscu i czasie, przy zachowaniu odpowiednich kosztów. Zwróć się do nas, zaplanujemy i kupimy media dla Twojej firmy.

Tworzenie Stron Internetowych

Nie masz jeszcze strony, a może chciałbyś odświeżyć obecną. Przygotujemy dla Ciebie projekt strony, a później stworzymy serwis odpowiednio dostosowany do aktualnych wymogów wyszukiwarek.

Analityka Internetowa

Nie wiesz ilu użytkowników ma Twój serwis www. Nie jesteś pewien, czy dane, które pokazuje Analytics, są właściwe. Masz problem z implementacją skryptów i tagów zliczających.

Paid Search – Reklama w Sieci Wyszukiwania

Masz już swój serwis internetowy, potrzebujesz szybko pozyskać jakościowy ruch, a może prowadzisz kampanie płatne w sieciach wyszukiwania. Uruchomimy Twoje kampanie w Google Ads lub je zoptymalizujemy — zleć nam ich prowadzenie.

Content Marketing

Content is King”. Chcesz przyciągnąć potencjalnych klientów, odpowiadając na ich potrzeby. Pomożemy stworzyć wartościowe treści, dobierzemy odpowiednie formy działań do określonych celów. Zaproponujemy odpowiedni pomiar rezultatów.

Social Media Marketing

Social Media to nie tylko Facebook! Nie wiesz, które platformy będą dla Ciebie optymalne? Chcesz budować ruch organiczny w sieciach społecznościowych, a może zależy ci na szybkiej budowie zasięgu —  zleć nam prowadzenie kampanii.

Influencer Marketing

Kogo wybrać nano, mikro, a może makro influencerów — celebrytów. Jaką formę ma przybrać współpraca z influencerem, czy ma być to lokowanie produktu, recenzja, konkurs czy akcja specjalna? Jak mierzyć rezultaty działań.

Reklama Displayowa – Kampanie typu Display

Banner, Half Page a może Rectangle, jakie formaty powinny znaleźć się w media planie. Jak Adblocki wpłyną na skuteczność kampanii. W jakich sieciach reklamowych wyświetlać reklamę, czy korzystać z remarketingu. Zwróć się do nas – znajdziemy skuteczne rozwiązanie.

Reklama Video – Kampanie Video

Chciałbyś zaplanować kampanię video ale nie jesteś pewien, z którego dostawcy usług skorzystać? Czy wykupić wyświetlenia bezpośrednio od serwisu internetowego, serwisu VOD, w sieci reklamowej, a może w sieci społecznościowej?

E-mail Marketing

Jaką bazę wybrać do jakiej grupy. Co skłania użytkowników do otwarcia maila, jak je projektować, jak są czytane i co zrobić, żeby nie trafiały do spamu. W jakim modelu rozliczyć kampanię. Jak mierzyć i porównywać efekty działań – zwróć się do nas.

Mobile Marketing

Jeśli parę lat temu, 20% ruchu na Twoim serwisie pochodziło z urządzeń mobilnych, a teraz jest to już ponad połowa, to za parę lat… Podobny kierunek zmiany obserwujemy w sprzedaży przez telefony komórkowe. Mobile First, czy Twój serwis jest na to gotowy – pomożemy skutecznie wykorzystać rynkowe zmiany.

Reklama Telewizyjna – Kampanie TV

Masz masowych odbiorców, chciałbyś przeprowadzić kampanię w telewizji ogólnopolskiej. Takie kampanie szybko budują zasięg i wiarygodność marki, nie tylko w grupach konsumentów, ale również wśród Twoich partnerów biznesowych. Dobierzemy odpowiednie stacje, czas emisji i optymalną formę zakupu.

Reklama Radiowa – Kampanie Radiowe

Zależy Ci na zasięgu w całej Polsce, a może tylko lokalnym? Nie chcesz wydawać dużo na przygotowania materiału do emisji, chcesz szybko rozpocząć kampanię, a może przewidujesz częste zmiany materiału zależne od zmieniającej się sytuacji. Radio będzie do tego idealne.

Reklama Zewnętrzna – Kampanie OOH

Chcesz prowadzić działania w największych miastach, wszystkich, tylko wybranych, a może w konkretnych lokalizacjach, np. obok twoich sklepów. Zależy ci na szybkim dotarciu z informacją, pokazaniu marki i produktu, nośniki outdoor będą do tego najlepsze.

Reklama Prasowa – Kampanie Prasowe

Chcesz dotrzeć do grupy docelowej, może profile konkretnych pism pasują do profilu Twoich konsumentów, a może chciałbyś coś im dać np. próbkę swojego produktu. Skontaktuj się z nami, zaplanujemy kampanię prasową.

Reklama Kinowa – Kampanie w Kinach

Zależy Ci na młodych odbiorcach. Chciałbyś, aby materiał reklamowy emitowany był w komfortowych warunkach, a może chciałbyś powiązać emisję reklamy z innymi działaniami w kinach, np. z promocją. Skontaktuj się z nami.

Wykorzystujemy pliki cookies, by zapewnić Ci najlepsze doświadczenia związane z korzystania z naszej strony. Polityka prywatności i plików cookies