AIgnite Your Reach

  +48 22 487 83 01  ul. Roentgena 10A, 02-781 Warszawa

Paid Search reklama w wyszukiwarce – kampanie w sieci wyszukiwania

Spis treści

SEM, Paid Search, reklama w wyszukiwarce | WowMedia&Metrics

Uruchomiłeś stronę i czekasz, aż pojawi się na niej ruch. Jeśli nic nie zrobisz może trochę to potrwać…

Reklama w wyszukiwarce to często najlepszy pierwszy krok, aby na Twojej stronie pojawili się klienci.

A może prowadzisz kampanie w Google Ads (dawniej Adwords ) i chciałbyś sprawdzić, czy Twoje działania są optymalne. Przeprowadzimy audyt konta Google Ads. Przeanalizujemy:

  • ustawienia konta,
  • tracking (śledzenie) konwersji,
  • ustawienia kampanii i targetowania,
  • słowa kluczowe (keywords),
  • reklamy i rozszerzenia reklam,
  • ustawienia grup odbiorców (audience).

Wskażemy, w jaki sposób wykorzystać dodatkowy potencjał digital marketingu. Zadzwoń lub napisz i umów się z nami na darmowe konsultacje.

Reklama w wyszukiwarce typu Paid Search – co to jest?

Paid Search jest to forma online marketingu, lub dokładniej marketingu w wyszukiwarkach. Serwisy takie jak Google i Bing w zamian za wynagrodzenie umożliwiają wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania.

Zatem Paid Search to reklama płatna w sieci wyszukiwania. Reklama ta pojawia się w formie tekstowej w wynikach wyszukiwania. Po kliknięciu w reklamę użytkownik przenoszony jest na stronę reklamodawcy. Opłata pobierana jest właśnie za kliknięcie w daną reklamę (reklamy PPC). Reklamy płatne w wynikach wyszukiwania oznaczone są skrótem „Ad” w wyszukiwarce Google oraz „Reklama” w wyszukiwarce Bing.

Paid Search jest to forma online marketingu, lub dokładniej marketingu w wyszukiwarkach. Serwisy takie jak Google i Bing w zamian za wynagrodzenie umożliwiają wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania.

Ile kosztuje reklama w wyszukiwarce?

Opłata pobierana jest za kliknięcie. Stawka ustalana jest zazwyczaj w systemie aukcyjnym. W wyszukiwarce Google nadal obowiązuje model aukcji drugiej ceny (second price auction). Oznacza to, że aukcję wygrywa reklamodawca, który oferuje najwięcej. Ale cena, którą płaci jest o 1 grosz wyższa od drugiej najwyższej oferty.

Zarówno Google jak i Bing dodają jeszcze tzw. Quality Score. Jest to index jakości reklamy, słów kluczowych (keywords) oraz strony, na którą kieruje reklama. Im wyższy wskaźnik oceny jakości (Quality Score) tym ostatecznie mniej kosztuje kliknięcie w reklamę. Firmy, zajmujące się kampaniami typu Paid Search potrafią optymalizować ich koszty również poprzez podniesienie tego wskaźnika.

Jak określić budżet dla kampanii w sieci wyszukiwania?

Teoretycznie nie ma kwot minimalnych dla kampanii typu Paid Search. Praktycznie są pewne ograniczenia, wyznacza je po części rynkowy koszt za kliknięcie w daną frazę (keyword). Niemniej mówimy tutaj o wydatkach minimalnych rzędu 10-15 złotych dziennie. Nawet tak niskie pozwalają na prowadzenie kampanii typu Paid Search np. w Google Ads.

Duże e-commercy potrafią przeznaczać na Paid Search marketing kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Firmy, które traktują ją jako wsparcie innych działań marketingowych, inwestują po kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Jeśli prowadzimy biznes, w którym można śledzić konwersje i przypisać im wartość pieniężną sprawa jest prosta. Ograniczeniem będzie zazwyczaj marża na sprzedanym produkcie. W takim przypadku już sama poprawna konfiguracja analityki z czasem pozwoli racjonalnie określać wydatki na wyszukiwarki internetowe.

Co jeśli nie znamy kosztów konwersji? W agencji mediowej, takiej jak nasza potrafimy określić analitycznie racjonalny poziom wydatków, na każdą aktywność reklamową. W przypadku kampanii typu Paid Search można to zrobić wdrażając dla danej witryny odpowiedni plan pomiaru.

Zalety kampanii w sieci wyszukiwania

Targetowanie reklam w wyszukiwarce

Targetowanie po słowach kluczowych (keywords)

Targetowanie po słowach kluczowych (keywords) to największa zaleta kampanii w sieci wyszukiwania. Dzięki temu dociera ona do osób dokładnie wtedy kiedy czegoś konkretnego szukają. Działa to trochę jak znak kierunku na autostradzie, którą akurat podążasz, czekając na drogowskaz zjazdu do miejscowości, do której zmierzasz.

Targetowanie na konkretne lokalizacje

Google Ads (dawniej Google AdWords) dają możliwość ustawienia kampanii na konkretne lokalizacje, kraje i języki, ale także miasta i mniejsze miejscowości. Daje to możliwość prowadzenia zarówno kampanii globalnych jak i lokalnych.

Targetowanie demograficzne

Możemy również wyświetlać reklamy dla osób w różnych przedziałach wiekowych. Ograniczyć reklamę do mężczyzn lub kobiet.

Targetowanie grup odbiorców

Możemy wyświetlać reklamy osobom o określonych zainteresowaniach. Możemy również wyświetlać ją tym, którzy weszli w określone interakcje z naszą stroną. Lub nie wyświetlać reklam specyficznym grupom, np. tym którzy już dokonali zakupu na naszej witrynie.

Paid Search daje szybkie rezultaty

Jest to forma reklamy, która jest wyświetlana tylko osobom już zainteresowanym produktem lub usługą. To za sprawą słów kluczowych, na które reklamy są aktywowane. Osoby takie są już zazwyczaj na końcu ścieżki zakupowej. Dodatkowo, ze względu na możliwość precyzyjnego targetowania, mamy pewność, że trafiamy do odpowiednich osób. To sprawia, że Paid Search advertising jest nie tylko bardzo efektywny, ale również daje szybkie rezultaty.

Niski próg wejścia

Teoretycznie np. dla reklamy w Google Ads (dawniej Adwords) nie ma kwoty minimalnej, od której system je przyjmie. Aby jednak reklamy tekstowe były wyświetlane, muszą być to kwoty, które co najmniej pozwalają na wygrywanie aukcji. W praktyce, kwota minimalna jest niska, może być to nawet 10-15 zł na dzień.

Kontrola wydatków

Teoretycznie systemy Google Ads (dawniej Adwords) oraz Microsoft Ads pozwalają na kontrolę kosztów na poziomie dziennym. W praktyce np. google operuje dziennym limitem w wysokości do dwukrotności ustawionej kwoty. Wynika to ze względów optymalizacyjnych. Jednak już po kilku dniach kampanii, średnie dzienne wydatki zbliżają się do tych ustawionych.

W praktyce przynajmniej w Google Ads, kontrola wydatków działa dobrze na poziomie miesięcznym.

Łatwo policzyć zwrot z inwestycji w reklamę

Płatny marketing w wyszukiwarkach internetowych daje wymierne rezultaty. Dzieje się tak za sprawą możliwości implementacji skryptów zliczających, które uruchamiane są w określonych sytuacjach. Np. dokonanie zakupu lub rejestracja uruchamiają taki skrypt. Dzięki temu możemy dokładnie określić koszty działań, które ponieśliśmy.

To oczywiście daje możliwość optymalizacji, zarówno na poziomie kampanii jak i kanałów komunikacji.

Należy pamiętać, że aby koszty można było przypisać do określonych rezultatów, musi najpierw dla danej witryny zostać prawidłowo zaimplementowana analityka.

Kontrola przekazu

W przypadku reklam tekstowych, które wyświetlane są w zależności od słów kluczowych, mamy kontrolę treści przekazu. Ograniczona jest ona do określonej liczby znaków w nagłówkach i opisach, jednakże zapewnia bardzo dużą swobodę dotyczącą komunikacji reklamowej.

W odróżnieniu od działań związanych z pozycjonowaniem organicznym (SEO), w przypadku Paid Search kontrola komunikatu jest znacząco wyższa.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

Wady reklamy w wyszukiwarce

Paid Search ograniczony do liczby wyszukań

Marketing w wyszukiwarkach internetowych jest ograniczony liczbą wyszukań słów kluczowych (keywords). To użytkownicy poszukują informacji o produkcie lub usłudze, do nich należy inicjatywa. Jeśli produkt jest nieznany, a usługa mało popularna – liczba wyszukań niska.

Paid search marketing jest ograniczony ogólnym zainteresowaniem pewnymi tematami i usługami. W tym sensie jest to reklama, która wpływa pozytywnie na zwiększenie udziałów rynkowych danego produktu, ale nie zwiększenie rynku dla tych produktów.

Dodatkowo liczba zapytań kierowana do wyszukiwarki podlega sezonowym wahaniom i trendom.

Reklamy tekstowe

Paid search advertising opiera się o reklamy tekstowe. Nie ma możliwości pokazania logo ani znaku firmowego, żadnej formuły graficznej.

Paid Search vs. Organic Search

To ważne rozróżnienie. Optymalizacja pod Organic Search odnosi się do praktyk, w których rezultacie optymalizowana strona znajduje się wyżej w naturalnych, czyli organicznych wynikach wyszukiwania. Firmy optymalizują zawartość strony oraz kierowanych do niej linków co pozwala na osiągnięcie wyższej pozycji w rankingu z wynikami wyszukiwania.

Paid Search, w odróżnieniu od optymalizacji pod Organic Search, działa szybko i umożliwia precyzyjny pomiar rezultatów. W przypadku Paid Search bezpośrednio płacimy za wyższą pozycję w rankingu na stronie z wynikami wyszukiwania. Nasz listing jest również oznaczony jako płatny skrótem: „Ad”.

Paid Search, w odróżnieniu od optymalizacji pod Organic Search, działa szybko i umożliwia precyzyjny pomiar rezultatów. W przypadku Paid Search bezpośrednio płacimy za wyższą pozycję w rankingu na stronie z wynikami wyszukiwania.

Marketing w wyszukiwarkach internetowych vs. Display Marketing

Działania marketingowe w sieciach wyszukiwania określa się zazwyczaj jako reklamy typu pull. Użytkownicy sami poszukują informacji o produkcie lub usłudze, a za pomocą reklamy typu Paid Search są nakierowywani do miejsca zgodnego z intencją reklamodawcy.

Reklamę displayową lub reklamę wideo należy zaliczyć do działań typu push. Widownia takich reklam jest „przepychana” w określonym kierunku. Celem jest wpływ na potencjalnych odbiorców i wywołanie określonego działania.

Reklama typu Paid Search odpowiada na bieżące zapytania i potrzeby, a intencje odbiorcy „wyzwalają” tą reklamę. Reklama typu push kształtuje te potrzeby i buduje świadomość marki, tak aby w momencie pojawienia się określonej potrzeby dana marka była już konsumentowi znana.

Potencjał reklamy Paid Search jest ograniczony do osób, które szukają danych produktów lub usług, a koszty jednostkowe, pozyskania klienta, zazwyczaj relatywnie niskie. Potencjał reklamy typu Display w tym ujęciu, może być o wiele szerszy, ale coś za coś – koszty jednostkowe dotarcia do klientów będą zazwyczaj relatywnie wyższe. Zatem efektywność reklamy będzie wyższa w searchu, a niższa w displayu.

Rekomendując działania marketingowe, często odnosimy się do ścieżki zakupowej (customer journey). To pewien proces widziany z perspektywy klienta. Reklama budująca świadomość marki, typu Display lub Wideo będzie zazwyczaj na jego początku. Reklama w sieciach wyszukiwania na końcu. Na końcu ścieżki zakupowej prowadzimy klienta do konwersji.

Reklama w sieci wyszukiwania a reklama w sieci reklamowej Google

W Google Ads oprócz kampanii w sieci wyszukiwania można prowadzić również inne działania. Jednym z nich jest reklama graficzna typu display. Kampanie display emitowane są w sieci reklamowej Google (ang. Google Display Network – GDN).

Reklama w sieci wyszukiwania i reklama w sieci reklamowej to dwie zupełnie różne usługi oferowane przez Google. Pierwsza dotyczy działań w wyszukiwarce, reklam tekstowych, które emitowane są w powiązaniu z wyszukiwanymi słowami kluczowymi (keywords).

Druga, reklama w sieci reklamowej (GDN) odnosi się do reklamy graficznej emitowanej w witrynach należących do sieci reklamowej, której właścicielem jest Google.

Marketing w wyszukiwarkach: SEA, SEO i SEM

SEM (ang. Search Engine Marketing) to działania marketingowe polegające na promocji w serwisach wyszukiwania. Mogą do nich należeć pozycjonowanie i optymalizacja strony i treści, czyli SEO (ang. Search Engine Optimization). Do praktyk SEO należą także działania podejmowane poza stroną (takie jak linkowanie i promocja). To działania mające na celu podniesienie pozycji witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Do SEM (ang. Search Engine Marketing) należą również działania marketingowe polegające na płatnej promocji w wynikach wyszukiwania tzw. SEA – (ang. Search Engine Advertising). Działania te podejmowane są w serwisach takich jak np. Google lub Bing.

W domu mediowym WowMedia&Metrics zajmujemy się planowaniem mediów dla różnych nośników reklamy.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

FAQ

Paid Search to forma reklamy online, w której reklamodawcy płacą za wyświetlanie ich reklam w wynikach wyszukiwania na platformach takich jak Google i Bing.

Czym różni się Paid Search od organicznych wyników wyszukiwania?

Reklamy płatne są oznaczone skrótem „Ad” lub „Reklama” w wyszukiwarkach i pojawiają się dzięki opłacie reklamodawcy, podczas gdy organiczne wyniki pojawiają się naturalnie na podstawie algorytmów wyszukiwania.

Jakie są koszty reklamowania się w sieci wyszukiwania?

Opłata pobierana jest za kliknięcie w reklamę, a stawka ustalana jest w systemie aukcyjnym. Wysokość opłaty może się różnić w zależności od konkurencji oraz wskaźnika jakości reklamy (Quality Score).

Jakie wskaźniki należy uwzględnić przy pomiarze efektywności kampanii reklamowej?

Należy zwrócić uwagę na takie wskaźniki, jak zasięg, GRP, koszty dotarcia, liczba wyświetleń, kliknięć, konwersji czy ROI. Analiza tych wskaźników pozwoli ocenić skuteczność działań oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jest to index jakości reklamy, słów kluczowych i strony docelowej, który może wpłynąć na koszt kliknięcia w reklamę. Wyższy wskaźnik oznacza niższy koszt.

Jak ustalić budżet dla kampanii reklamowej w sieci wyszukiwania?

Nie ma kwoty minimalnej, ale efektywność kampanii może zależeć od rynkowego kosztu kliknięcia w daną frazę. Budżet może wynosić od kilkunastu złotych dziennie do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie w zależności od wielkości biznesu.

Jakie są zalety targetowania po słowach kluczowych?

Dzięki targetowaniu po słowach kluczowych reklamy są wyświetlane użytkownikom dokładnie wtedy, gdy szukają konkretnego produktu lub usługi, co zwiększa efektywność kampanii.

Można targetować reklamy na konkretne lokalizacje, demografie, grupy odbiorców oraz interakcje użytkowników z witryną.

Paid Search oferuje szybkie rezultaty, niski próg wejścia, kontrolę wydatków, łatwość w kalkulacji zwrotu z inwestycji oraz kontrolę treści przekazu.

W przeciwieństwie do pozycjonowania organicznego (SEO), Paid Search daje reklamodawcom większą kontrolę nad treścią komunikatu, co pozwala na bardziej precyzyjne dostosowanie przekazu do grupy docelowej.

Słowniczek Paid Search

Hasło Opis
Audyt Google Ads Proces analizy i oceny ustawień, słów kluczowych, reklam i strategii   targetingowej w ramach konta Google Ads, w celu zidentyfikowania możliwości   optymalizacji.
Bing (Microsoft Bing) serwis wyszukiwania należący i zarządzany przez   firmę Microsoft, bezpośredni   konkurent Google w sieciach wyszukiwania, według danych Bing, w krajach takich jak USA czy   UK udział tego serwisu w rynku wynosi   od 20% do 40% w sieci wyszukiwania, w Polsce udział ten wynosi około 5% (Google około 90%)
CPC (ang. Cost per Click) koszt za kliknięcie, często związany z modelem rozliczeniowym, w którym wydawca lub   serwis pobiera opłatę według liczby    kliknięć w reklamę
CPM (ang./łacina Cost per Mille) koszt tysiąca odsłon na stronie.   Łacińskie słowo “mille” oznacza 1000.
Display Marketing Rodzaj reklamy internetowej, w której wykorzystuje się elementy   graficzne, takie jak banery, wideo i inne media wizualne.
Google Ads (dawniej Google AdWords) – platforma reklamowa Google umożliwiająca zlecanie kampanii w sieciach wyszukiwania   i sieci reklamowej Google a także    m.in reklamy wideo w YouTube.
Konwersja Działanie użytkownika, które spełnia cel reklamodawcy, np. zakup   produktu, zapisanie się do newslettera.
Organic Search Wyniki wyszukiwania uzyskane bez płatnej promocji, zależne od SEO (Search   Engine Optimization).
Paid Search Rodzaj reklamy online, gdzie reklamodawcy płacą za kliknięcia w ich   reklamy wyświetlane w wynikach wyszukiwania.
PPC (ang. Pay per Click) model rozliczeniowy, w którym wydawca lub   serwis pobiera opłatę według liczby   kliknięć w reklamę
Quality Score Ocena jakości reklamy, słów kluczowych i strony docelowej w Google Ads,   wpływająca na koszt i skuteczność kampanii.
Reklama w sieci wyszukiwania Reklama tekstowa wyświetlana w wynikach wyszukiwania, aktywowana przez   określone słowa kluczowe.
Remarketing Rodzaj reklamy online, która kieruje przekaz do użytkowników, którzy już   wcześniej odwiedzili stronę internetową reklamodawcy.
SEA (ang. Search Engine Advertising) działania marketingowe polegające   na płatnej promocji w wynikach   wyszukiwania w serwisach wyszukiwania takich jak Google lub Bing
SEM (ang. Search Engine Marketing) działania marketingowe polegające na promocji w serwisach wyszukiwania, mogą do   nich należeć pozycjonowanie i    optymalizacja strony i treści (SEO) lub reklama w płatnych   wynikach wyszukiwania (SEA)
SEO (ang. Search Engine Optimization) działania i techniki polegające na optymalizacji strony i jej treści, a także   działania podejmowane poza stroną    (takie jak linkowanie i promocja) mające na celu podniesienie jej   pozycji w naturalnych wynikach   wyszukiwania
SERP (ang. Search Engine Results Pages) strona z wynikami wyszukiwania,   wyświetlające zarówno wyniki organiczne, jak i płatne reklamy.
Śledzenie konwersji (ang. Conversion Tracking) proces monitorowania i analizy działań   użytkowników po kliknięciu w reklamę, które prowadzą do konwersji.
Targetowanie demograficzne Segmentacja i kierowanie reklam do określonych grup demograficznych, np.   według wieku, płci.
Targetowanie grup odbiorców Dostosowywanie reklam do specyficznych grup użytkowników opartych na ich   zachowaniach i zainteresowaniach.
Targetowanie słów kluczowych Wybór konkretnych słów kluczowych, na które pojawiają się reklamy w   kampaniach Paid Search.
WowMedia&Metrics logo

Jesteśmy domem mediowym generacji AI.

Obsługujemy firmy w zakresie mediów ATL i Digital. Wykorzystujemy wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey. Prowadzimy skuteczną i efektywną komunikację reklamową.

Udostępnij:

WowMedia&Metrics logo

WowMedia&Metrics jest domem mediowym obsługującym firmy w zakresie mediów ATL i Digital, wykorzystując wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey.

Dołącz do #GenerationAI

Dane spółki

WowMedia&Metrics Sp. z o.o.

ul. Roentgena 10A
02-781 Warszawa

tel.: +48 22 487 83 01
office@wowmediametrics.com

KRS: 0000909894
REGON: 389400465
NIP/VAT: PL9512522396

© 2024 · WowMedia&Metrics · Wszystkie prawa zastrzeżone