fbpx

AIgnite Your Reach

  +48 22 487 83 01  ul. Roentgena 10A, 02-781 Warszawa

Digital marketing – marketing internetowy

Spis treści

Szukasz efektywnego sposobu na dotarcie do potencjalnych klientów? Chcesz dowiedzieć się więcej o digital marketingu? Online marketing to najlepszy sposób na dotarcie do praktycznie każdej grupy docelowej. Dzięki kampanii internetowej dotrzesz do odpowiednich odbiorców, we właściwym miejscu i czasie.

W WowMedia&Metrics specjalizujemy się w tworzeniu planów reklamowych i zakupie mediów dla kampanii digital.

Umów się z nami na konsultacje już dziś.

Co to jest digital marketing i co to jest marketing internetowy?

Zacznijmy od tego co to jest marketing? Marketing to proces kreowania wartości dla firmy poprzez wytwarzanie, dystrybucję produktów lub usług oraz komunikację. W marketingu chodzi o to, aby:

 • zrozumieć swoich klientów,
 • dać im to, czego potrzebują,
 • oraz zakomunikować to w sposób, który przekona do zakupu.

Działania marketingowe obejmują:

 • tworzenie planu marketingowego,
 • zarządzanie planem marketingowym,
 • oraz realizację planu marketingowego.

Marketing ukierunkowuje działanie i zarządzanie firmą wokół rynku i klienta. Do marketingu zaliczyć należy, wszystkie działania, które mają na celu przekonanie potencjalnego nabywcy do zakupu. W swojej istocie marketing to przede wszystkim komunikacja.

Pojęcie digital marketingu odnosi się głównie do komunikacji. Digital marketing to proces promowania produktu lub usługi przy użyciu technologii cyfrowych.

W procesie tym wykorzystuje się kanały cyfrowe do:

 • dotarcia do klientów,
 • zaangażowania klientów,
 • przekonania ich do zakupu produktów firmy,
 • oraz zbierania o nich danych.

Digital marketing powinien odnosić się do działań związanych z promocją, która emitowana jest poprzez media cyfrowe. Marketing internetowy w takim ujęciu byłby jedynie częścią digital marketing. Przecież reklamę telewizyjną również należy zaliczyć do świata cyfrowego. Cyfrowa telewizja naziemna jest standardem od wielu już lat.

W praktyce jednak, używając terminu digital marketing, odnosimy się właśnie do marketingu internetowego. Podobnie używając terminu online marketing – z języka angielskiego. Zatem głównym medium digital marketing jest internet. Digital marketing prowadzony jest na stronach internetowych urządzeń stacjonarnych, mobilnych i w różnych aplikacjach. Również w mediach społecznościowych (social media), które są aplikacjami mobilnymi.

Dlaczego digital marketing jest taki ważny?

Ponieważ coraz więcej osób korzysta z internetu – digital marketing stał się częścią strategii prawie każdej firmy.

Marketing to proces kreowania wartości dla firmy poprzez wytwarzanie, dystrybucję produktów lub usług oraz komunikację. Digital marketing to proces promowania produktu lub usługi przy użyciu technologii cyfrowych.

Co odróżnia media internetowe od mediów tradycyjnych?

Jedną z różnic pomiędzy mediami tradycyjnymi a internetowymi jest to, że te drugie są interaktywne. Użytkownicy mogą tworzyć własne treści, a także komentować, oceniać oraz udostępniać treści innych.

Ponadto media internetowe dostosowują się do potrzeb konkretnych grup odbiorców. Tradycyjne media, ze względu na sposób nadawania – nie zawsze mogą to zrobić.

Jednym z kluczowych wyróżników mediów internetowych jest sposób nadawania, a właściwie serwowania treści. Media tradycyjne kierują jedną treść do wielu odbiorców. W mediach cyfrowych możemy kierować inną, lub zmodyfikowaną treść dla każdego użytkownika.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

Zalety digital marketingu

Do największych zalet online marketing należą:

 • targetowanie w online marketingu,
 • efektywność kosztowa w digital marketingu,
 • niski próg wejścia,
 • możliwość zaangażowania użytkowników,
 • większa elastyczność,
 • oraz analityka.

Targetowanie w online marketingu

Prawidłowe targetowanie jest jednym z elementów skutecznej strategii. Marketing cyfrowy pozwala na dokładniejsze targetowanie odbiorców niż media tradycyjne. Zwiększa to szanse, że Twój przekaz dotrze do osób, które są zainteresowane Twoimi produktami i usługami.

Efektywność kosztowa w digital marketingu

Precyzyjne kierowanie reklam daje możliwość optymalnego wykorzystania budżetu reklamowego. Nie tracimy pieniędzy na kontakt z osobami, które nie są zainteresowane naszą ofertą.

Korzystając z kanałów cyfrowych firmy mogą kierować swoje reklamy tak, aby dotrzeć do właściwych osób we właściwym czasie i z właściwym przekazem. To wszystko sprawia, że podejmowane działania są bardzo dokładne. Możliwe jest dotarcie do odbiorców w sposób bardziej efektywny kosztowo, niż w przypadku tradycyjnych metod marketingowych.

Niski próg wejścia

W internecie można prowadzić kampanie nawet przy niewielkim budżecie. Na przykład kampanie google ads za 10 złotych dziennie.

Zaangażowanie użytkowników

Techniki marketingu internetowego pozwalają osiągnąć wysoki stopień zaangażowania odbiorców docelowych.

Elastyczność

Większa elastyczność. Digital marketing daje większą elastyczność w zakresie sposobu prezentacji przekazu. Umożliwia także dostosowanie komunikatu do cech odbiorcy. Niektóre reklamy można modyfikować w np. zależności od pogody, czy wyników wydarzeń sportowych.

Analityka w online marketingu

Narzędzia analityczne wykorzystywane do śledzenia wyników kampanii internetowych dają dużo większy wgląd w ich skuteczność, niż ma to miejsce w przypadku kampanii w mediach tradycyjnych.

Dostarczają również znacznie więcej danych ułatwiających optymalizację kampanii.

Prawidłowe targetowanie jest jednym z elementów skutecznej strategii. Marketing cyfrowy pozwala na dokładniejsze targetowanie odbiorców niż media tradycyjne. Zwiększa to szanse, że Twój przekaz dotrze do osób, które są zainteresowane Twoimi produktami i usługami.

Wyzwania marketingu internetowego

Do największych wyzwań w marketingu internetowym należy zaliczyć:

 • pojawianie się reklam w niepożądanym otoczeniu,
 • adfraudy,
 • adblocki,
 • regulacje prawne,
 • banner blindness,
 • oraz rozproszenie uwagi i multiscreening.

Pojawianie się reklam w niepożądanym otoczeniu

Ważnym tematem związanym z marketingiem w internecie jest brand safety – bezpieczeństwo marki w sieci. To termin określający środki, które należy podjąć, aby marka NIE była kojarzona z negatywną treścią. Niepożądane otoczenie obejmuje: nielegalne materiały, obraźliwe treści, a także nieodpowiednie lub niebezpieczne treści. Pojawienie się reklam w takim otoczeniu może mieć negatywny wpływ na wizerunek marki. 

AdFraud

Różne sposoby generowania fałszywego ruchu.

AdFraud to termin używany do opisania metod, które wykorzystują oszuści. Robią to w celu nieuczciwego generowania przychodów z reklamy. Może to na przykład obejmować kliknięcia lub odsłony reklam generowane przez boty.

Adblock

Niektórzy internauci korzystają z aplikacji, które pozwalają blokować reklamy. W efekcie nie pojawiają się one na stronach internetowych. Stosowanie Adblocków powoduje, że część użytkowników nie jest w zasięgu standardowych reklam.

Regulacje prawne

Zmiany w prawie, takie jak regulacje dotyczące prywatności w sieci, mają wpływ na rozwiązania analityczne stosowane w marketingu internetowym.

Banner blindness

Banner blindness, czyli „ślepota bannerowa”. Polega na ignorowaniu reklam, które pojawiają się na stronie internetowej. Nieświadome pomijanie reklam może być spowodowane różnymi czynnikami. Może je powodować rozmieszczenie reklam, ich wygląd, duża liczba lub chaos na stronie.

Rozproszenie uwagi – multiscreening

Użytkownicy w sieci często korzystają z wielu urządzeń jednocześnie. Obejmuje to np. oglądanie TV i jednoczesne korzystanie z telefonu do sprawdzania social mediów. Zjawisko to osłabia przekaz reklamowy.

Kanały digital marketingu

Marketing internetowy można podzielić na osiem głównych kategorii:

 • optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO),
 • content marketing,
 • płatna reklama w wyszukiwarkach (PPC),
 • e-mail marketing,
 • marketing w mediach społecznościowych (social media),
 • reklamę typu display i wideo,
 • influencer marketing,
 • oraz projektowanie i rozwój stron internetowych.

SEO to proces poprawy rankingu strony internetowej w wyszukiwarkach. Dotyczy takich serwisów jak Google, Bing, Yahoo itp. Celem działania jest uplasowanie w tych serwisach linków do strony jak najwyżej. Ma to nastąpić, gdy użytkownicy szukają istotnych dla danej firmy słów kluczowych.

Content marketing odnosi się do promocji marki poprzez tworzenie interesujących dla klientów treści.

Płatna reklama w wyszukiwarkach (PPC) w internecie pojawi się, gdy ktoś wyszukuje słowo kluczowe związane z daną firmą.

Email marketing polega na wysyłaniu materiałów reklamowych wykorzystując do tego pocztę elektroniczną. Maile wysyła się w celu zwiększenia konwersji i sprzedaży.

Marketing w mediach społecznościowych (social media) to proces promowania firmy na platformach społecznościowych.

Reklama typu display to działanie polegające na emisji banerów internetowych. Reklama typu wideo polega na wyświetlaniu filmów dla określonych użytkowników.

Influencer marketing jest promocją produktów przez osoby, które potrafią przyciągnąć w mediach dużą liczbę fanów.

Projektowanie stron internetowych dotyczy tworzenia takich stron, które są atrakcyjne wizualnie i przyjazne dla użytkowników.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

Social media

Do największych kanałów online marketing należą social media. Platformy mediów społecznościowych umożliwiają komunikację i udostępnianie treści szerokiej publiczności.

Platformy te to między innymi:

 • Facebook,
 • Instagram,
 • Twitter,
 • Pinterest,
 • LinkedIn,
 • TikTok,
 • oraz YouTube.

Dla kogo jest online marketing?

Marketing internetowy jest ważny dla różnych firm. Dla firm działających w obszarach B2C oraz B2B. Dla firm małych i dużych, wchodzących na rynek, jak również mających na nim już ugruntowaną pozycję. Firm detalicznych, restauracji i organizacji opartych na usługach. Różnorodność narzędzi dostępnych w marketingu cyfrowym sprawia, że każdy znajdzie dla siebie optymalną formułę niezależnie od branży.

Marketing internetowy powoduje, że firmy mogą lepiej zrozumieć swoją grupę docelową. Stworzyć efektywne kampanie reklamowe. Takie, które będą przyciągały klientów, generowały konwersje i prowadziły do sprzedaży.

Reklama tradycyjna dostępna była dla dużych graczy i wymagała dużych inwestycji. Marketing internetowy przyczynił się do demokratyzacji dostępu do reklamy.

Strategia online marketingowa w 7 krokach

Do największych kroków każdej dobrej strategii w online marketingu należą:

 1. Analiza konkurencji i rynku.
 2. Analiza sytuacji Twojej firmy.
 3. Definicja grup odbiorców kampanii digital marketingowych.
 4. Wyznaczenie celów marketingu internetowego.
 5. Dobór kanałów komunikacji.
 6. Realizacja kampanii i zarządzanie danymi.
 7. Analiza post-buy.

1. Analiza konkurencji i rynku

Aby stworzyć skuteczną strategię kampanii w internecie, zacznij od zbadania Twojej konkurencji. Dobrze przeprowadzona analiza konkurencji pokarze:

 • jakie działania podejmuje Twoja konkurencja,
 • oraz jakie przynoszą one korzyści.

Dzięki temu zobaczysz co robi Twoja konkurencja i zrozumiesz dlaczego. To pomoże Ci wstępnie określić jakie działania w marketingu internetowym powinieneś podjąć.

Oczywiście powinieneś wykorzystać te działania, które się sprawdzają. Zastanów się również, jak można ulepszyć jej strategię na marketing w internecie.

2. Analiza sytuacji Twojej firmy

Ponadto, musisz ocenić Twoją sytuację. Określ, gdzie obecnie znajduje się marka i firma. Zbadaj, co zostało osiągnięte do tej pory i co jest robione obecnie.

Na jakie efekty kampanii online marketingowych możesz liczyć? W związku z tym określ wstępnie jakie środki będą Ci potrzebne do promocji produktów.

3. Definicja grup odbiorców kampanii digital marketingowych

Gdy definiujesz grupą docelową, zwróć uwagę na cechy demograficzne, takie jak np. płeć i wiek. Pamiętaj, aby uwzględnić również dane o zainteresowaniach odbiorców Twoich produktów. Postaraj się również zrobić opis psychograficznych typowych klientów.

Kanały marketingu internetowego mają możliwość przyciągania określonych typów nabywców. Wystarczy ustawić ich konkretne cechy. Można docierać i optymalizować kampanie ze względu na zainteresowania użytkowników, a nawet chęć zakupu różnych produktów.

Marketing internetowy umożliwia szybkie i skuteczne dotarcie z reklamą do bardzo specyficznych odbiorców.

4. Wyznaczenie celów marketingu internetowego

Zastanów się, jak będziesz optymalizował kampanie internetowe. Na jakich wskaźnikach będziesz bazował?

Sprawdź:

 1. Czy Twoja strona jest do tego przygotowana?
 2. Czy możesz wyróżnić pożądane zachowania na stronie i oznaczyć je jako konwersje?
 3. Czy zostały zaimplementowane odpowiednie skrypty zliczające?
 4. Czy odpowiednie platformy są ze sobą połączone?

Optymalizacja kampanii w czasie rzeczywistym to jedna z wielu zalet marketingu internetowego. Działa ona tylko wtedy, gdy dane są prawidłowo przenoszone między różnymi platformami.

Musisz zadbać o prawidłowe połączenie różnych systemów.

5. Dobór kanałów komunikacji

Kanałami komunikacji w marketing internetowym mogą być:

Jeśli dotarłeś do tego etapu opracowując strategię – najprawdopodobniej już wiesz od czego zacząć.

Zwróć jednak uwagę, że oprócz:

 • wiedzy co robi konkurencja,
 • twoich zasobów,
 • oraz zwyczajów grypy docelowej,

musisz również poznać specyfikę danego kanału komunikacji, aby efektywnie z niego korzystać.

6. Realizacja kampanii oraz zarządzanie danymi

Przeznacz w swoim harmonogramie czas na monitorowanie efektów kampanii. Musisz efektywnie zarządzać różnymi danymi, które do ciebie spływają. Zrozumienie, które metryki marketingu internetowego są ważne, pomoże Ci podjąć lepsze decyzje dotyczące optymalizacji kampanii.

Tych danych jest w digital marketingu znacznie więcej niż w marketingu tradycyjnym. Dostęp do ich jest bardzo łatwy i są one aktualizowane praktycznie na bieżąco.

7. Analiza post-buy

Analiza post-buy to proces oceny kampanii marketingowej po jej zakończeniu. Obejmuje ona:

 • ocenę jak zadziałała kampania i jakie zrealizowała cele,
 • oraz identyfikację obszarów do poprawy w przyszłości.

Analiza post-buy ma na celu pomóc wyciągnąć wnioski aby podjąć lepsze decyzje w przyszłości. Analizując dane zebrane podczas kampanii, można określić, co zadziałało, a co nie zadziałało. Następnie można odpowiednio dostosować przyszłe strategie.

W takim ujęciu post-buy funkcjonuje również w marketingu tradycyjnym. W przypadku działań w internecie, monitorujesz kampanię na bieżąco po to, aby dokonywać koniecznych zmian. Analiza post-buy zaplanowana w regularnych, dłuższych odstępach czasu pozwala sprawdzić, czy w działaniach zastosowano właściwy mix kanałów.

Online marketing, 5 korzyści współpracy z agencją

 1. Bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Zlecając marketing internetowy agencji, firmy mogą skupić się na swoich podstawowych kompetencjach i lepiej wykorzystać czas i pieniądze.
 2. Lepsze wyniki. Agencja ma doświadczenie i wiedzę, aby uzyskać lepsze wyniki niż firmy mogłyby osiągnąć działając na własną rękę.
 3. Agencja ma odpowiednie narzędzia analityczne. Dzięki temu ma możliwość lepszej optymalizacja kampanii reklamowych oraz wydawania rekomendacji opartych na danych.
 4. Agencja ma wypracowane schematy działań, które pozwalają uruchomić kampanie reklamowe szybko i sprawnie.
 5. Agencja współpracuje z różnymi klientami. Posiada zewnętrzne benchmarki, dzięki którym różne działania przynoszące dobre efekty można przenosić na innych klientów.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

FAQ

Co oznacza termin "digital marketing"?

Digital marketing to promocja produktów lub usług przy użyciu technologii cyfrowych, głównie przez internet.

Dlaczego digital marketing jest ważny?

Digital marketing jest kluczowy, ponieważ coraz więcej osób korzysta z internetu, co sprawia, że stał się niezbędnym elementem strategii marketingowej wielu firm.

Jakie są różnice pomiędzy mediami tradycyjnymi a internetowymi?

Główna różnica polega na interaktywności i sposobie nadawania treści. Media internetowe są bardziej personalizowane i dostosowane do potrzeb użytkownika w porównaniu z mediami tradycyjnymi.

Czym jest targetowanie w online marketingu?

Targetowanie polega na dostosowywaniu przekazu reklamowego do konkretnych grup odbiorców w celu zwiększenia efektywności kampanii

Dlaczego efektywność kosztowa jest ważna w digital marketingu?

Dzięki precyzyjnemu kierowaniu reklam możliwe jest optymalne wykorzystanie budżetu, bez marnowania środków na docieranie do niezainteresowanych odbiorców.

W jaki sposób digital marketing oferuje większą elastyczność?

Daje możliwość dostosowania komunikatu do indywidualnych cech odbiorcy a nawet modyfikacji reklam w zależności od różnych czynników, takich jak pogoda czy wyniki sportowe.

Dlaczego analityka jest ważna w online marketingu?

Narzędzia analityczne oferują dogłębny wgląd w skuteczność kampanii, pozwalają na bieżącą optymalizację działań i dostarczają wartościowych danych, które nie są dostępne dla tradycyjnych form reklamy.

WowMedia&Metrics logo

Jesteśmy domem mediowym generacji AI.

Obsługujemy firmy w zakresie mediów ATL i Digital. Wykorzystujemy wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey. Prowadzimy skuteczną i efektywną komunikację reklamową.

Udostępnij:

WowMedia&Metrics logo

WowMedia&Metrics jest domem mediowym obsługującym firmy w zakresie mediów ATL i Digital, wykorzystując wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey.

Dołącz do #GenerationAI

Dane spółki

WowMedia&Metrics Sp. z o.o.

ul. Roentgena 10A
02-781 Warszawa

tel.: +48 22 487 83 01
office@wowmediametrics.com

KRS: 0000909894
REGON: 389400465
NIP/VAT: PL9512522396

© 2024 · WowMedia&Metrics · Wszystkie prawa zastrzeżone