fbpx

AIgnite Your Reach

  +48 22 487 83 01  ul. Roentgena 10A, 02-781 Warszawa

Reklama Prasowa

Spis treści

Zalety reklamy prasowej i prasy

Warto rozważyć reklamę w prasie jako element strategii reklamowej Twojej firmy lub organizacji. Reklama w gazetach lub czasopismach może nadal przynieść wiele korzyści. Zalety reklamy prasowej to:

 • szerokie dotarcie do odbiorców,
 • precyzyjne targetowanie,
 • trwałość,
 • wiarygodność,
 • możliwość szczegółowego przekazu,
 • możliwość zaangażowania odbiorców,
 • dostępność w wielu formatach,
 • możliwość pomiaru skuteczności,
 • dotarcie do starszej grupy odbiorców,
 • możliwość dodania próbki produktu,
 • oraz integracja z innymi kanałami reklamowymi.

Szerokie dotarcie do odbiorców

Reklama prasowa pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Dzieje się tak, ponieważ gazety i magazyny są czytane przez tysiące lub nawet setki tysięcy ludzi. 

Precyzyjne targetowanie

Reklama w wybranych czasopismach to idealne rozwiązanie. Dzięki niemu możesz celować w określone grupy odbiorców i docierać do nich z dostosowanym przekazem reklamowym.

Na przykład, reklama w magazynie modowym będzie skierowana do osób zainteresowanych modą. Podczas gdy reklama w gazecie sportowej może być skierowana do fanów sportu.

Wartość katalogowa, trwałość

Reklama i ogłoszenia w prasie są „trwalsze” niż reklama w telewizji lub radiu. Ludzie często trzymają gazety i magazyny przez dłuższy czas lub nawet je archiwizują.

Wiarygodność reklamy prasowej

Publikacja reklamy w renomowanej gazecie lub magazynie może zwiększyć wiarygodność marki. Pokazać, że jest ona godna zaufania. Dzieje się tak również, przez tzw. zaufanie do słowa pisanego.

Możliwość szczegółowego opisu i przekazu

Reklama prasowa daje możliwość szczegółowego przekazania informacji o produkcie lub usłudze. Może to bardziej zachęcić czytelników do zakupu.

Możliwość zaangażowania odbiorców

Reklama w prasie może zainteresować i zachęcić czytelników danego pisma do interakcji. Można to osiągnąć, np. poprzez zamieszczenie odnośnika do strony internetowej lub formularza zamówienia.

Dostępność w różnych formatach

Reklama w prasie dostępna jest w wielu różnych formatach, takich jak:

 • ogłoszenia w gazetach,
 • artykuły sponsorowane,
 • reklamy na stronach tytułowych,
 • reklamy na okładkach,
 • reklama na stronach prawych i lewych,
 • a także w różnych wymiarach, standardowych i niestandardowych.

Oferta rynkowa pozwala na dostosowanie formy reklamy do potrzeb reklamodawcy.

Możliwość pomiaru skuteczności

Ta forma reklamy również może być mierzona. Stosuje się do tego takie narzędzia jak:

 • kody QR w reklamach lub ogłoszeniach,
 • kody rabatowe,
 • odnośniki do stron internetowych,
 • lub specjalne numery telefonów w ogłoszeniach.

Możliwość dotarcia do starszej grupy odbiorców

Reklama prasowa jest często wybierana przez marki, które chcą dotrzeć do starszej grupy odbiorców. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób w starszym wieku nadal czyta gazety i czasopisma.

Możliwość dodania próbki produktu

Możliwość dodania próbki produktu do reklamy prasowej jest szczególnie przydatna w przypadku produktów takich jak kosmetyki. Pozwala to na bezpośrednie doświadczenie jakości produktu i jego właściwości.

Możliwość dodania próbki produktu do reklamy prasowej jest również doskonałym sposobem na zwiększenie jej zasięgu. Czytelnik może podzielić się swoimi wrażeniami z używania produktu znajomym i rodzinie.

Możliwość integracji z innymi kanałami reklamowymi

Reklama w prasie może być skutecznie zintegrowana z innymi kanałami reklamowymi Twojej firmy. Mogą być to np. takie kanały jak reklama internetowa lub reklama zewnętrzna. Pozwala to na wzmocnienie przekazu reklamowego.

Warto rozważyć reklamę w prasie jako element strategii Twojej firmy. Reklama w gazetach lub czasopismach może nadal przynieść wiele korzyści. Zalety reklamy prasowej to szerokie dotarcie do odbiorców, precyzyjne targetowanie i wiarygodność.

Wady reklamy prasowej

Reklama w prasie ma również kilka wad, należą do nich:

 • reklama prasowa jest kosztowna,
 • niska skuteczność w porównaniu do innych kanałów komunikacji,
 • trudności z pomiarem skuteczności,
 • spadające czytelnictwo prasy,
 • trudności z dotarciem do młodszej grupy odbiorców,
 • oraz wymaga wcześniejszego zaplanowania.

Reklama prasowa jest kosztowna

Faktem jest, że reklama prasowa może być dość kosztowna. Zwłaszcza jeśli chcesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Koszt uzależniony jest od wielu czynników. Może to być związane z popularnością i zasięgiem danego pisma, wielkością reklamy, czy jej lokalizacją na stronie. Im większa reklama i im bardziej prestiżowa gazeta, tym wyższy koszt.

Ponadto, jeśli chcesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, musisz zamieścić reklamę w kilku gazetach i magazynach. To dodatkowo zwiększa koszty, ponieważ musisz zapłacić za każdą publikację osobno.

Niska skuteczność w porównaniu do innych kanałów komunikacji

Niska skuteczność reklamy prasowej w porównaniu do innych kanałów reklamowych jest jedną z najczęściej wymienianych wad. Wiele badań wskazuje, że reklama prasowa jest mniej skuteczna niż reklama w telewizji czy internecie. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami.

Po pierwsze. Reklama prasowa jest często traktowana jako mniej atrakcyjna dla odbiorców. W dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi korzysta z mediów cyfrowych, reklama prasowa może wydawać się archaiczna i mało interesująca.

Po drugie. Reklama prasowa jest często postrzegana jako mniej angażująca dla odbiorców. W przeciwieństwie do reklam telewizyjnych, które są dynamiczne, działają przez obraz i dźwięk, reklama prasowa jest statyczna i często składa się tylko z tekstu i obrazów.

Po trzecie. Reklama prasowa jest często mniej widoczna dla odbiorców. W przeciwieństwie do reklam telewizyjnych, które są emitowane pojedynczo, reklama prasowa może zostać zamieszczona w towarzystwie innych reklam. W takim wypadku może zostać niezauważona lub zignorowana.

Trudności z dokładnym pomiarem skuteczności

Reklama prasowa jest jednym z tradycyjnych kanałów reklamowych, jednak mierzenie jej skuteczności jest trudne. Można użyć narzędzi, takich jak kody QR lub odnośniki do stron internetowych. Nie pasują one jednak do każdej aktywności reklamowej w tym medium. Dlatego też trudno jest dokładnie zmierzyć, ile osób faktycznie zareagowało na reklamę w większości kampanii reklamowych.

Spadające czytelnictwo prasy

Spadające czytelnictwo prasy jest jednym z głównych czynników, które negatywnie wpływają na rynek prasowy. W dobie rosnącej popularności internetu i mediów cyfrowych coraz mniej osób korzysta z tradycyjnych form przekazu, takich jak gazety i magazyny. W wyniku tego ogłoszenia w prasie docierają do coraz mniejszej liczby osób. To oczywiście wpływa na mniejszą skuteczność tego medium.

Nie tylko spadające czytelnictwo prasy. Także zmiana nawyków powoduje, że reklama w prasie nie jest już tak atrakcyjna dla reklamodawców, jak kiedyś. Wiele osób preferuje np. konsumowanie treści w formie wideo. Reklama w prasie jest mniej skuteczna w przyciąganiu uwagi i zachęcaniu do działania w porównaniu do tych nowych form komunikacji.

Trudności z dotarciem do młodszej grupy odbiorców

Reklama w prasie jest mniej atrakcyjna dla młodszego pokolenia. Szczególnie jeśli porównamy ją z reklamą w telewizji lub internecie. Młodzi ludzie są znacznie bardziej zaangażowani w nowe technologie i multimedia. Dlatego brakuje też oferty czasopism skierowanej do tej grupy odbiorców.

Wymaga wcześniejszego zaplanowania

Reklama prasowa wymaga wcześniejszego zaplanowania. Gazety i magazyny drukowane są z wyprzedzeniem. Oznacza to, że nie można szybko odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby reklamowe lub sytuacje kryzysowe. Może być to wyzwaniem dla firm, które chcą szybko zareagować na niezaplanowane okoliczności lub potrzeby klientów.

Ważne jest, aby firmy planując swoje kampanie reklamowe, uwzględniały ograniczenia związane z wymaganą wcześniejszą rezerwacją powierzchni reklamowej w prasie.

Badania czytelnictwa prasy

Polskie Badania Czytelnictwa – PBC, to spółka badawcza, która specjalizuje się w badaniach czytelnictwa w Polsce. PBC zajmuje się mierzeniem zasięgu różnych tytułów prasowych. Pozwala to na uzyskanie obiektywnych i wiarygodnych danych na temat czytelnictwa i zainteresowania czytelników różnymi tytułami.

Spółka PBC jest uważana za jednego z głównych dostawców danych dotyczących czytelnictwa w Polsce. Dane PBC są wykorzystywane przez wydawców, agencje reklamowe oraz klientów do planowania kampanii prasowych.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

Reklama prasowa — ciekawostki

Pierwsze płatne ogłoszenie prasowe pojawiło się w Paryżu w „Journal Generla d’Affiches” w 1612 roku.

Wiele uznanych marek takich jak Coca-Cola rozpoczynało budowanie świadomości jako produkty reklamowane w prasie.

W czasach PRL-u reklama prasowa była szczególnie ważna. Była po prostu jednym z niewielu dostępnych sposobów na dotarcie do konsumentów. Wiele polskich marek, takich jak np. Polmos, zaczynało swoją karierę właśnie od reklamy prasowej.

Zalety współpracy z domem mediowym przy planowaniu kampanii prasowych

 1. Dom mediowy ma dokładną wiedzę o rynku i grupach docelowych. Pozwala to na skuteczne planowanie i umieszczanie reklamy w prasie.
 2. Jest w stanie wynegocjować korzystne ceny za umieszczanie reklamy, co może przynieść oszczędności dla klienta.
 3. Zapewnia profesjonalne wsparcie i doradztwo, co pomaga klientowi w podejmowaniu decyzji dotyczących reklamy.
 4. Specjaliści od reklamy prasowej mają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie planowania i realizacji kampanii w prasie. Znają ofertę dostępną na rynku i mogą pomóc w doborze odpowiednich tytułów i formatów, a także w optymalizacji kampanii.
 5. Współpraca z domem mediowym pozwala na oszczędzenie czasu i zasobów.

FAQ

Czy w reklamie prasowej można precyzyjnie targetować odbiorców?

Dzięki reklamie w wybranych czasopismach, możemy celować w określone grupy odbiorców i docierać do nich z dostosowanym przekazem reklamowym.

Dlaczego reklama prasowa jest postrzegana jako trwała?

Reklama w prasie jest „trwalsza” niż w telewizji czy radiu, ponieważ ludzie często zachowują gazety i magazyny przez dłuższy czas lub je archiwizują.

W jakich formatach dostępna jest reklama prasowa?

Reklama prasowa dostępna jest w wielu formatach, takich jak ogłoszenia w gazetach, artykuły sponsorowane, reklamy na stronach tytułowych, okładkach i wielu innych.

Jak można mierzyć skuteczność reklamy prasowej?

Skuteczność reklamy prasowej można mierzyć za pomocą narzędzi takich jak kody QR, kody rabatowe, odnośniki do stron internetowych czy specjalne numery telefonów.

Ile kosztuje reklama w prasie?

Koszt reklamy prasowej jest uzależniony od wielu czynników, takich jak popularność i zasięg danego pisma, wielkość reklamy czy jej lokalizacja na stronie.

WowMedia&Metrics logo

Jesteśmy domem mediowym generacji AI.

Obsługujemy firmy w zakresie mediów ATL i Digital. Wykorzystujemy wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey. Prowadzimy skuteczną i efektywną komunikację reklamową.

Udostępnij:

WowMedia&Metrics logo

WowMedia&Metrics jest domem mediowym obsługującym firmy w zakresie mediów ATL i Digital, wykorzystując wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey.

Dołącz do #GenerationAI

Dane spółki

WowMedia&Metrics Sp. z o.o.

ul. Roentgena 10A
02-781 Warszawa

tel.: +48 22 487 83 01
office@wowmediametrics.com

KRS: 0000909894
REGON: 389400465
NIP/VAT: PL9512522396

© 2024 · WowMedia&Metrics · Wszystkie prawa zastrzeżone