fbpx

AIgnite Your Reach

  +48 22 487 83 01  ul. Roentgena 10A, 02-781 Warszawa

Tworzenie Stron Internetowych

Spis treści

Nie masz jeszcze strony Internetowej, a może Twoja obecna strona wymaga odświeżenia.

Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy Tworzeniu strony i jakie standardy powinna ona spełniać. Chcesz stworzyć stronę produktową lub stronę przedstawiającą Twoją firmę – skontaktuj się z nami i umów na konsultacje.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

Ruch na stronach internetowych zaczyna w większości być generowany przez komórki, z tego powodu projekt strony dobrze jest zacząć od wersji mobilnej.

Pamiętaj, aby do strony podłączyć narzędzia śledzące ruch, takie jak np. Google Analytics. Dzięki temu będziesz wiedział, ile osób odwiedza Twój serwis, skąd przychodzi i co robi na Twojej stronie.

Samo stworzenie strony nie powoduje, że będą przychodzić na nią użytkownicy. Możesz ich do tego skłonić, dbając o aktualne i interesujące treści. Najlepiej jeśli oprócz treści zainwestujesz również w reklamę swojego serwisu.

Do stworzenia strony internetowej potrzebujesz: projektu – Web Design’u, zbudowania serwisu – Web Development’u oraz implementacji skryptów zliczających. Te trzy zadania mogą czasem być domeną trzech różnych specjalistów lub przedmiotem trzech wycen.

Tworzenie Stron Internetowych – Mobile First

Ruch na stronach Internetowych coraz częściej generowany jest z telefonów komórkowych. Jeśli na Twojej stronie parę lat temu było to 20%, a teraz jest 40%, to można założyć, że za kolejnych parę lat będzie to już większość. Prowadząc biznes, musisz brać to pod uwagę.

Dotyczy to zarówno prostych stron wizerunkowych lub produktowych, jaki i dużych oraz małych serwisów e–commerce. Parę lat temu sprzedaż generowana w kanale Mobile nie była znacząca, a koszty pozyskania klienta przychodzącego z komórki – relatywnie wysokie.

Wszystko się jednak zmienia. Konsumenci, szczególnie młodsi, coraz chętniej kupują przez komórkę. Dlatego sprzedający, zaczęli traktować ten kanał bardzo poważnie i inwestują w rozwiązania, które ułatwiają zawarcie transakcji.

Ruch na stronach Internetowych coraz częściej generowany jest z telefonów komórkowych. Jeśli na Twojej stronie parę lat temu było to 20%, a teraz jest 40%, to można założyć, że za kolejnych parę lat będzie to już większość.

Tworzenie Stron Internetowych – Analityka i Plan Pomiaru

Musisz monitorować ruch na swojej stronie. Jeśli nie będziesz miał zaimplementowanych narzędzi analitycznych, to nie będziesz wiedział, czy potencjalni klienci częściej odwiedzają stronę czy rzadziej albo ile osób przeczytało artykuł, który napisałeś.

Popularne narzędzie analityczne – Google Analytics, jest darmowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jego należytą implementację. Konfiguracja analityki, może ograniczyć się do wrzucenia kodów śledzących na stronę (każdą stronę serwisu), ale to może nie wystarczyć. Dla poprawnego działania usługi trzeba dołożyć odpowiednie filtry, skonfigurować eventy i konwersje, później może grupy odbiorców (Audiences) i segmenty.

To nie wszystko. Projektując stronę, należy starać się przewidzieć, co będziemy chcieli mierzyć, jakie zdarzenia na stronie będą dla nas istotne. Lub inaczej, czego będziemy oczekiwali od użytkowników serwisu, jakie ich zachowania będą pożądane.

To może być np. zakup, ale nie każdy serwis bezpośrednio sprzedaje. Musimy zatem, układając plan pomiaru przemyśleć wszystkie zdarzenia, które w naszym przypadku, tę sprzedaż (lub sukces) uprawdopodobniają – dzięki temu w przyszłości będziemy mogli optymalizować kampanie, tak aby pozyskać użytkowników, dla których prawdopodobieństwo wykonania pożądanych przez nas zdarzeń będzie wyższe.

Zwróć uwagę, że zazwyczaj implementacja skryptów śledzących, nie pokrywa się z kompetencjami projektantów stron (Web Designer’ów). Czasami, również nie pokrywa się z kompetencjami Web Developer’ów.

Tworzenie Stron WWW – Aktywacja Strony

Samo postawienie lub odświeżenie strony, nie spowoduje, że nagle zacznie pojawiać się na niej ruch. Jeśli zdecydowałeś się na inwestycję w stronę www, nawet w sytuacji gdy ma być to prosta wizytówka Twojej firmy – pomyśl o generowaniu ruchu.

Jest kilka sposobów. Możesz na przykład zasilać Twoją stronę www w treści. To znaczy pisać artykuły związane z Twoją branżą. Jeśli treści będą wartościowe, to znajdziesz chętnych, którzy będą je czytali, być może udostępniali innym. Wtedy ruch na stronie zacznie rosnąć. Wzrosty będą również generowane przez lepszą pozycję w rankingu wyszukiwarki.

Niestety jeśli będziesz chciał budować ruch tylko w sposób organiczny, czyli bazując głównie na dodawaniu nowych treści, musisz uzbroić się w cierpliwość. Efekty mogą przyjść po paru miesiącach, a może nawet po pół roku, oczywiście jeśli content, który stworzysz, będzie interesujący. Do tego przydałyby się porady specjalistów, jak zoptymalizować Twoją stronę pod kątem wyszukiwarek – będą to usługi w ramach Organic Search.

Są jednak szybsze metody generowania ruchu na Twojej stronie. Możesz zacząć płacić za pojawianie się wyżej w rankingu wyszukiwania, kupując reklamy w Google Ads lub Microsoft Ads. Oczywiście strona powinna posiadać ciekawe treści i być atrakcyjna dla użytkowników, jednak inwestycja w promocję znacząco skraca czas potrzebny na zbudowanie ruchu.

Możesz również sięgnąć po inne środki reklamowe, np. reklamę bannerową lub Wideo w Internecie. Zwróć uwagę, że duże serwisy na pewnym etapie swojego rozwoju inwestują w media tradycyjne, również w reklamę w telewizji.

Etapy Tworzenia Stron Internetowych

Można wyróżnić co najmniej 4 etapy. Etap 1 – analiza potrzeb, etap 2 – tworzenie projektu, etap 3 – budowa serwisu www i etap 4 – implementacja narzędzi analitycznych.

Na początku (1) analiza potrzeb. Na tym etapie zbierane są informacje jakie są potrzeby i oczekiwania związane z budową danego serwisu.

Przychodząc do agencji, warto przemyśleć i przekazać kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim jakie są oczekiwania wobec wyglądu naszego serwisu. Warto wskazać benchmark, oraz konkurencję. Benchmark i konkurencja, nie muszą się pokrywać. Warto szukać benchmarków w zupełnie innych branżach.

Na etapie analizy określamy dalsze podstawowe parametry. Przede wszystkim do kogo serwis jest adresowany, jak wygląda grupa docelowa odbiorców w sensie demograficznym, ale również, jakie ma zainteresowania i zwyczaje.

To jest też etap, na którym należy określić ramy budżetowe projektu.

Na podstawie tych informacji agencja opracowuje (2) projekt. Są narzędzia, które ułatwiają projektowanie lub też ożywiają projekty. Należą do nich programy typu Adobe XD. ale W gruncie rzeczy projekt, równie dobrze, można przedstawić w PowerPoint lub Keynote. Ten etap to Web Design.

Dopiero po akceptacji projektu agencja przechodzi do kolejnego etapu – (3) budowy strony we właściwym środowisku. Ta część to Web Development.

Po zbudowaniu i przetestowaniu strony można przejść do kolejnego etapu – (4) implementacji skryptów śledzących narzędzi analitycznych. Tutaj również ustawiane są parametry zdarzeń i konwersji.

Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?

Skontaktuj się z nami i poznaj możliwości naszej agencji pod kątem planowania i zakupu mediów.

FAQ

Dlaczego warto projektować stronę zaczynając od wersji mobilnej?

Ruch na stronach internetowych coraz częściej generowany jest z urządzeń mobilnych. Tworzenie stron „Mobile First” pozwala lepiej dostosować je do potrzeb rosnącej liczby użytkowników korzystających z telefonów komórkowych.

Czy samo stworzenie strony zapewni na niej ruch?

Nie, samo stworzenie strony nie zapewnia ruchu. Ważne jest dbanie o aktualne i interesujące treści oraz inwestowanie w reklamę serwisu.

Jakie etapy można wyróżnić w procesie tworzenia strony internetowej?

Wyróżniamy co najmniej 4 etapy: analiza potrzeb, tworzenie projektu, budowa serwisu oraz implementacja narzędzi analitycznych.

Co to jest Web Design i Web Development?

Web Design to projektowanie wyglądu i struktury strony internetowej. Web Development to etap budowy i programowania strony.

Czy dla prawidłowego działania narzędzi analitycznych wystarczy jedynie wrzucenie kodów śledzących na stronę?

Nie, konieczne jest również ustawienie odpowiednich filtrów, konfiguracja eventów i konwersji, a także definiowanie grup odbiorców i segmentów.

Jakie są sposoby na generowanie ruchu na stronie?

Można zasilać stronę wartościowymi treściami, zoptymalizować ją pod kątem wyszukiwarek, inwestować w reklamy w Google Ads lub Microsoft Ads oraz wykorzystać inne środki reklamowe, takie jak reklama bannerowa czy wideo.

Jakie informacje warto przekazać agencji na początkowym etapie analizy potrzeb?

Najlepiej podać oczekiwania dotyczące wyglądu serwisu, wskazać konkurencję, określić grupę docelową odbiorców oraz ramy budżetowe projektu.

Słowniczek

Hasło Opis
CMS (ang. Content Management System) system zarządzania treścią na stronie   internetowej, najpopularniejszym CMS’em jest obecnie WordPress
Core Web Vitals Podstawowe wskaźniki internetowe odnoszące się do jakości strony   internetowej; część z nich jest czynnikiem rankingowym w wyszukiwarce Google
CSS (ang. Cascading Style Sheets) to język stylów do opisu wyglądu dokumentu   stworzonego w HTML
Flat Design Minimalistyczny styl projektowania, którego głównymi cechami są   dwuwymiarowość i żywe kolory
HTML (ang. HyperText Markup Language) język programowania używany do budowy   strony internetowej
JavaScript Język programowania głównie znany z zastosowania dla stron internetowych,   dostarcza interaktywność strony oraz obsługuje wywoływane zdarzenia
One Pager Typ serwisu internetowego, na którym wszystkie informacje znajdują się na   tylko jednej stronie
PWA (ang. Progressive Web App) typ aplikacji na urządzania komórkowe   zbudowanych na podstawowych technologiach webowych (HTML, CSS i JavaScript)
RWD (ang. Response Web Design) polega na takim projektowaniu stron, żeby   wyglądały one dobrze w każdej rozdzielczości, to znaczy na każdym urządzeniu:   telefonie komórkowym, tablecie i komputerze stacjonarnym
WordPress Obecnie najpopularniejszy CMS (Content Management System), czyli   oprogramowanie do zarządzania treścią na stronie internetowej; WordPress jest   oprogramowaniem typu Open Source
Usability Celem użyteczności jest tworzenie produktów, które są łatwe w użyciu;   użyteczność jest normą ISO
UX (ang. User Experience) odnosi się do pozytywnych doświadczeń użytkownika   w czasie i po użytkowaniu produktu
WowMedia&Metrics logo

Jesteśmy domem mediowym generacji AI.

Obsługujemy firmy w zakresie mediów ATL i Digital. Wykorzystujemy wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey. Prowadzimy skuteczną i efektywną komunikację reklamową.

Udostępnij:

WowMedia&Metrics logo

WowMedia&Metrics jest domem mediowym obsługującym firmy w zakresie mediów ATL i Digital, wykorzystując wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey.

Dołącz do #GenerationAI

Dane spółki

WowMedia&Metrics Sp. z o.o.

ul. Roentgena 10A
02-781 Warszawa

tel.: +48 22 487 83 01
office@wowmediametrics.com

KRS: 0000909894
REGON: 389400465
NIP/VAT: PL9512522396

© 2024 · WowMedia&Metrics · Wszystkie prawa zastrzeżone