Data-driven marketing.

Data-driven marketing.

Marketing

Influencer marketing w kampanii reklamowej

Influencer marketing w kampanii reklamowej | WowMedia&Metrics

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych bardzo szybko rozwija się też Influencer Marketing. Wzrost konsumpcji treści w tych kanałach generuje napływ budżetów reklamowych. Liczba osób chętnych do promowania obcych produktów na swoich profilach, czy kanałach społecznościowych rośnie lawinowo. Twoja grupa docelowa już tam jest, a czy Twoja marka/usługa również?

Dzięki współpracy z influencerami, których Twoja grupa docelowa aktywnie śledzi, możesz skutecznie dotrzeć ze swoim przekazem. Zrobisz to poprzez obecność w mediach społecznościowych, z których jedni i drudzy korzystają w naturalny sposób.

Jak z tego ogromnego zbioru wybrać właściwe miejsce? Które platformy będą dla Twojej marki najlepsze? Jaki model współpracy powinieneś wybrać? Pomożemy dobrać optymalne rozwiązanie.

Zadzwoń lub napisz i umów się z nami na darmowe konsultacje.

menu

Czym jest influencer marketing?

Jest to rodzaj marketingu, w którym firmy wykorzystują liderów opinii do promocji swoich produktów lub usług. Najczęściej robią to poprzez social media tych osób. Influencerzy mogą mieć duży wpływ na opinie i zachowania odbiorców, a także na ich decyzje zakupowe.

Dzięki temu, że influencerzy mają silny i pozytywny wizerunek oraz zaufanie ze strony odbiorców, stanowią bardzo skuteczną formę reklamy. Coraz więcej firm rozumie potencjał, który w nich drzemie i wykorzystuje do promocji swoich produktów lub usług.

Influencer Marketing – Marketing Rekomendacji

Zastanów się, czy w przypadku Twoich kampanii influencer marketing nie powinien być jednym z elementów media mix’u.

To ważne medium, jeśli chodzi o budowanie zaufania wśród docelowych odbiorców. Dzięki zdolności twórców do budowania silnych więzi ze swoimi obserwatorami mają na nich ogromny wpływ. Bezpośrednia rekomendacja, którą przedstawia swoimi słowami lider opinii jest bardzo ważna. Bardziej ufamy ludziom, z którymi nas coś łączy, niż reklamie tworzonej przez markę. To z kolei przekłada się na produkty i usługi, z których korzystają i które polecają.

Kim jest influencer?

Influencer marketing w kampanii reklamowej | WowMedia&MetricsJest to osoba mająca wpływ na innych, w tym również na ich zachowania konsumenckie.

To nie tylko celebryci, czy twórcy działający w internecie. Liderzy opinii mogą pochodzić z różnych branż – od mody i urody, przez sport, po biznes, czy technologię. Są aktywni na różnych platformach społecznościowych, takich jak YouTube, Instagram, Facebook czy TikTok. Mogą być także blogerami.

Są to ludzie, których śledzimy, ponieważ dają się łatwo polubić, a jak ich lubimy to szanujemy ich opinie. Służą nam, jako źródło informacji i inspiracji. Mają swoje unikalne spojrzenie na świat i potrafią przekazać to innym. Często są ekspertami w swoich dziedzinach i dlatego ludzie ufają ich opiniom. Ważne jest, aby byli oni autentyczni. Na tym polega ich sukces.

Platformy wykorzystywane w influencer marketingu

Nasze działania w mediach społecznościowych mogą się różnić w zależności od tego, jaki jest cel kampanii. Sukces marketingowy działalności jednych marek niekoniecznie uda się przenieść do innego biznesu.

Wykorzystując medium jakim jest marketing rekomendacji, ważne jest, abyśmy rozumieli, jakie platformy społecznościowe są najlepsze dla naszej branży. W jaki sposób możemy je wykorzystać, aby osiągnąć cele biznesowe. Jakie miejsca styku z grupą docelową będą najlepsze.

Popularne platformy społecznościowe, które są powszechne w influencer marketingu to:

 • Instagram
 • Twitter
 • Facebook
 • YouTube
 • TikTok
 • Snapchat

Niektóre platformy oferują możliwość dotarcia do dużej liczby osób, inne zaś umożliwiają lepsze targetowanie grupy docelowej. Jednym markom wystarczy marketing na Instagramie i dialog w komentarzach pod postem. Innym same social media nie wystarczą i będą prowadziły kampanie display czy kampanie telewizyjne. Pomoc w planowaniu mediów do kampanii uzyskasz w domu mediowym, takim jak nasz.

Nie powinniśmy zapominać też o blogach. Artykuły pisane przez blogerów trafiają do specyficznej, czasem bardzo wąskiej grupy. Blogerzy są liderami opinii i warto wspierać ich działania, ponieważ mogą one przyczynić się do zwiększenia świadomości marki w naszej grupie docelowej.

Klasyfikacja influencerów – nie tylko na Instagramie

Ze względu na platformę

W zależności od miejsca, w którym działają nazywani są np. blogerami, youtuberami, tiktokerami. Oczywiście mogą być aktywni na kilku kanałach social mediowych. Jednak zazwyczaj któryś z nich jest ich głównym medium, gdzie skupiają największą społeczność.

Ze względu na liczbę obserwatorów

Biorąc pod uwagę wielkość kont (są to wielkości umowne), influencerów możemy podzielić na:

 • mega – powyżej 1 mln odbiorców,
 • makro – 100 000 – 1 mln,
 • mikro – 1000 – 100 000,
 • nano – poniżej 1000 obserwatorów.

Ze względu na treści

Podział ze względu na tematykę profilu/kanału:

Celebryci to osoby, które są bardzo popularne, mają ogromną liczbę obserwujących i generują wysokie zasięgi. Zazwyczaj ich kanały nie są tematycznie sprofilowane. Współpraca z nimi ma na celu budowę świadomości marki, generowanie zasięgu.

Specjaliści/eksperci to najczęściej blogerzy, którzy zaczynali od tworzenia tematycznych blogów i pisania artykułów. Wraz z rozwojem social mediów, rozszerzają swoje działania o kolejne platformy. Ich wartość wynika z tego, że są znawcami danej branży, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Pozycjonowanie marki jest głównym celem współpracy z nimi.

Ambasadorzy marki to osoby, które naturalnie używają danego produktu. Współpraca z nimi to gwarancja angażujących i autentycznych materiałów, które będą miały duży wpływ na grupę docelową. Dodatkowo może przełożyć się to na sprzedaż, ze względu na wiarygodność rekomendacji.

Jak współpracować z influencerami?

Wybierz odpowiednią formę współpracy. Warto przede wszystkim zdecydować się na taką, która będzie dopasowana do Twojej marki.

Formy współpracy ze względu na charakter

Poniżej przedstawiamy typowe formy współpracy. Do każdej z nich należy podchodzić indywidualnie. Bardzo ważna jest spójna strategia wykorzystania twórców w kampanii prowadzonej dla marki.

Sponsorowanie

To forma współpracy, w której marka płaci influencerowi za promocję produktu lub usługi. Treści sponsorowane publikuje on w ramach swojego kanału. Najczęściej umieszcza też link do strony marki.

Product placement (lokowanie)

Jest najczęstszą formą współpracy. Publikacja może mieć formę artykułu na blogu, filmu na YouTube, posta na Facebooku, czy relacji na Instagramie. Lokowany produkt powinien być dopasowany do charakteru twórczości oraz stylistyki profilu.

Współpraca ta jest bardzo skuteczna, ponieważ odbiorcy ufają bardziej influencerom niż reklamom tradycyjnym. Dzięki temu produkt ma większe szanse dotrzeć do grupy docelowej oraz zyskać pozytywny wizerunek.

Może też być to współpraca na zasadzie udostępnienia materiału. Polega ona na tym, że marka dostarcza influencerowi gotowy materiał, który może on bezpłatnie udostępnić swoim followersom w ramach własnego kanału. Warto pamiętać, że taki materiał może mieć mniejszą siłę oddziaływania, ponieważ nie jest osobisty.

Afiliacja

Przy tej formie współpracy twórca otrzymuje prowizję od sprzedaży produktów lub usług, które poleca swoim fanom. Może on zarabiać poprzez linki afiliacyjne umieszczone w swoim poście oraz przez wygenerowanie kodów rabatowych dla swoich fanów.

Ambasador marki

Przy płatnej formie takiej współpracy, influencer staje się „twarzą” marki i promuje ją na swoich kanałach. Taka współpraca może się również rozwinąć o działania poza internetem. Ambasador może pojawić się w materiałach wykorzystywanych w reklamie prasowej, czy w reklamie telewizyjnej. Często wybierani są do tego celu celebryci, co dodatkowo może poprawić świadomość i rozpoznawalność Twojej marki.

Może to też polegać na uczestniczeniu w organizowanych przez markę wydarzeniach (eventach), takich jak pokazy mody, prezentacje nowych produktów czy targi branżowe. Wydarzenia te są nastawione na interakcję z fanami i zbudowanie z nimi jak najlepszej relacji.

Partnerstwo

Twórca i marka współpracują ze sobą, aby stworzyć unikalny produkt lub usługę. Często jest to forma współpracy długoterminowej.

Oczywiście jest jeszcze wiele form współpracy jak live’y, konkursy, czy testy produktowe. Wciąż rodzą się nowe pomysły do wykorzystania w kampaniach blogerów, czy innych twórców. Branża influencer marketingu jest bardzo kreatywna i otwarta na nowe możliwości.

Formy współpracy ze względu na czas

Ze względu na okres współpracy możemy podzielić ją na:

 1. Współpracę jednorazową, gdy chcesz dobudować zasięg kampanii albo wypróbować nowe osoby, z którymi do tej pory nie współpracowałeś. Sprawdzi się też w przypadku promocji jakiegoś wydarzenia, albo realizacji konkretnej strategii komunikacji w krótkim czasie.
 2. Współpracę długofalową, która ma wiele zalet. Regularna i systematyczna promocja marki w kanałach wybranych twórców zwiększa autentyczność przekazywanych treści. Dodatkowo wpływa pozytywnie na wizerunek samej marki.
 3. Współpracę stałą. Stała aktywność i obecność marki w miejscach, w których Twoi odbiorcy spędzają czas powoduje, że czują się docenieni. Inwestując budżet, czas i energię, na kontakt z nimi, sprawiasz, że czują się widziani i rozumiani. Działając w ten sposób twórcy oraz ich fani poczują się ważni dla Ciebie, zaufają również marce. A to jest bezcenne.

Korzyści wynikające ze współpracy z influencerami

W ostatecznym rozrachunku influencer marketing, content marketing, czy inny rodzaj inbound marketingu – dotyczy relacji.

Influencer marketing oferuje wyjątkową okazję do tworzenia relacji międzyludzkich, które wzmacniają zaufanie do marki i budują głębsze więzi z odbiorcami.

Zalety influencer marketingu dla Twojej marki

Wykorzystując marketing rekomendacji w swoich kampaniach:

 1. Poprawisz swój wizerunek. Influencerzy mogą pomóc Ci poprawić wizerunek Twojej marki. Jeśli Twoja marka będzie kojarzona z popularnymi i lubianymi osobami, przełoży się to na lepsze wrażenie odbiorców.
 2. Zbudujesz lepsze relacje ze swoimi odbiorcami. Dotyczy to zarówno relacji między Tobą a twórcami, jak i osobami, które śledzą ich kanały. Pomoże Ci to lepiej poznać swoich odbiorców. Dowiedzieć się kim jest użytkownik i czego tak naprawdę oczekuje.
 3. Zwiększysz zaufanie do swojej marki. Ludzie ufają bardziej osobom, które znają i lubią. Jeśli liderzy opinii mówią dobre rzeczy o twojej marce, ich obserwujący będą bardziej skłonni im uwierzyć.
 4. Dotrzesz do nowych odbiorców. Influencerzy mają swoje własne społeczności, do których dotarcie może być trudne bez pomocy twórców. Dzięki takiej współpracy możesz dotrzeć do nowej grupy.

Wymierne korzyści – nie tylko zasięg

Influencer marketing może przynieść wymierne korzyści. Jest medium, które generuje zasięg, pozwala też na dotarcie do osób, których uwagę ciężko pozyskać.

 1. Wyższa pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli twoja marka jest łączona z popularnymi influencerami, możesz zauważyć wzrost swojej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania.
 2. Wzrost ruchu organicznego na Twojej stronie lub w Twoich mediach społecznościowych.
 3. Większe zaangażowanie użytkowników. Jeśli Twoi klienci są zaangażowani w kanałach influencera, który poleca Twoją markę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą również zaangażowani w to, co masz do powiedzenia.
 4. Zwiększenie liczby leadów i wzrost sprzedaży to wymierne efekty rekomendacji.
 5. Pozyskanie lojalnych klientów poprzez budowanie długotrwałych relacji.

Kampanie z influencerami

Celem kampanii może być budowa świadomości marki, wzrost sprzedaży, pozyskanie nowych klientów lub utrzymanie lojalności tych obecnych.

Zanim zabierzemy się do realizacji kampanii musimy przejść przez kolejne etapy, które pozwolą stworzyć jej strategię. Na każdym etapie należy robić analizę danych, która pozwoli wybrać najlepsze rozwiązania oraz ocenić realizację założonych celów.

Etapy tworzenia i realizacji kampanii

 1. Ustal cele kampanii.
 2. Zdefiniuj grupę docelową i dopasuj medium do grupy docelowej – może to być więcej niż jeden kanał.
 3. Wybierz platformy, na których będzie prowadzona.
 4. Przemyśl komunikat, jego częstotliwość oraz termin w jakim chcesz dotrzeć do swojej grupy docelowej.
 5. Wybierz influencerów.
 6. Przygotuj materiały promocyjne.
 7. Opracuj harmonogram działań potrzebnych do realizacji kampanii.
 8. Monitoruj i analizuj wyniki.

Jest tego całkiem sporo, więc warto zaplanować, ile czasu będzie Ci potrzebne na przygotowanie i wdrożenie kampanii.

Musisz wziąć pod uwagę czas potrzebny na:

 • dostarczenie i poznanie produktu przez twórcę,
 • przygotowanie materiałów do publikacji,
 • akceptację i ewentualne poprawki
 • nieprzewidziane sytuacje.

Influencerzy to przecież ludzie, którzy mają swoje życie, rodziny, pracę.

Influencer marketing – ile kosztuje

Ta forma marketingu jest doskonałym sposobem na dotarcie do nowych odbiorców. Dodatkowo zwiększa zaangażowanie użytkowników, wpływa na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania, czy zwiększenie liczby leadów. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na ten typ promocji.

Koszt kampanii z udziałem influencerów zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od celu kampanii. Dodatkowo należy uwzględnić liczbę osób wybranych do współpracy, liczbę obserwatorów, platformę oraz sposób w jaki mają być realizowane działania (np. relacja live na Instagramie, czy artykuł na blogu). Ważna jest też forma i czas współpracy oraz sposób jej rozliczenia. Do tego dochodzą indywidualne wymagania marki.

Koszt kampanii może być bardzo różny i wynosić od kilkuset złotych przy współpracy z blogerami, do kilkuset tysięcy z celebrytami.

Zadzwoń lub napisz i umów się z nami na darmowe konsultacje.

Słowniczek mediowy

Ambasador Marki – (Brand Ambassador) to osoba, która jest „twarzą” marki, wykorzystywana jest do jej promocji w różny sposób, np. w spotach telewizyjnych, czy wideo

Earned Media – media pozyskane, publikacje lub wzmianki pozyskane w inny sposób niż w zamian za wynagrodzenie

Engagement Rate – wskaźnik zaangażowania, który pokazuje interakcję użytkowników w związku z daną publikacją, mogą to być polubienia, komentarze, przekazywanie innym, itp. 

Inbound Marketing – marketing przychodzący, polega na budowaniu wartościowych treści, które odpowiadają na zapotrzebowanie odbiorców

Marketing Afiliacyjny – (ang. Affiliate Marketing) to taka forma promocji, w której firma zleca partnerom zewnętrznym działania rozliczane za osiągnięcie konkretnego efektu, np. otrzymują procent ze sprzedaży polecanego produktu na profilu

Paid Media – reklamy, komunikaty i wzmianki pozyskane w zamian za określone wynagrodzenie

Post – treści publikowane w mediach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook, czy LinkedIn; mogą zawierać sam tekst, ale również infografikę, materiał wideo

Profil społecznościowy  miejsce w danej platformie (Instagram, Facebook), gdzie osoba, marka lub firma zamieszcza treści i nimi zarządza oraz komunikuje się ze swoimi obserwatorami

Reach – zasięg, liczba osób, która co najmniej raz zetknęła się z komunikatem

Odsłony – (ang. Impressions) liczba wyświetleń danych treści lub reklamy. Liczba ta jest niezależna od liczby kliknięć w tą treść lub reklamę. Odpowiada liczbie kontaktów z tą treścią i reklamą

Owned Media – media własne, to znaczy tworzone i kontrolowane przez reklamodawcę. Będą to media typu: strona www, blog, kanały w social mediach

Outbound Marketing – marketing wychodzący, w odróżnieniu od Inbound Marketingu polega na wysyłaniu przekazów do odbiorców

UGC – (ang. User Generated Content) treści wytworzone przez użytkowników

UU – (ang. Unique User) unikalny użytkownik, to znaczy użytkownik niezduplikowany, odnosi się do liczby pojedynczych osób

Powiązane treści:

Udostępnij:

pozostałe usługi

Planowanie i Zakup Mediów

Interesuje cię jak dotrzeć do grupy docelowej, zrobić to w odpowiednim miejscu i czasie, przy zachowaniu odpowiednich kosztów. Zwróć się do nas, zaplanujemy i kupimy media dla Twojej firmy.

Tworzenie Stron Internetowych

Nie masz jeszcze strony, a może chciałbyś odświeżyć obecną. Przygotujemy dla Ciebie projekt strony, a później stworzymy serwis odpowiednio dostosowany do aktualnych wymogów wyszukiwarek.

Analityka Internetowa

Nie wiesz ilu użytkowników ma Twój serwis www. Nie jesteś pewien, czy dane, które pokazuje Analytics, są właściwe. Masz problem z implementacją skryptów i tagów zliczających.

Paid Search – Reklama w Sieci Wyszukiwania

Masz już swój serwis internetowy, potrzebujesz szybko pozyskać jakościowy ruch, a może prowadzisz kampanie płatne w sieciach wyszukiwania. Uruchomimy Twoje kampanie w Google Ads lub je zoptymalizujemy — zleć nam ich prowadzenie.

Organic Search

Jakie czynniki decydują o pozycji serwisu na stronie z wynikami wyszukiwania, co Google uwzględnia w algorytmie? Co zrobić, aby pojawiać się wyżej?

Content Marketing

Content is King. Chcesz przyciągnąć potencjalnych klientów, odpowiadając na ich potrzeby. Pomożemy stworzyć wartościowe treści, dobierzemy odpowiednie formy działań do określonych celów. Zaproponujemy odpowiedni pomiar rezultatów.

Social Media Marketing

Social Media to nie tylko Facebook! Nie wiesz, które platformy będą dla Ciebie optymalne? Chcesz budować ruch organiczny w sieciach społecznościowych, a może zależy ci na szybkiej budowie zasięgu —  zleć nam prowadzenie kampanii.

Reklama Displayowa – Kampanie typu Display

Banner, Half Page a może Rectangle, jakie formaty powinny znaleźć się w media planie. Jak Adblocki wpłyną na skuteczność kampanii. W jakich sieciach reklamowych wyświetlać reklamę, czy korzystać z remarketingu. Zwróć się do nas – znajdziemy skuteczne rozwiązanie.

Reklama Wideo – Kampanie Wideo

Chciałbyś zaplanować kampanię wideo ale nie jesteś pewien, z którego dostawcy usług skorzystać? Czy wykupić wyświetlenia bezpośrednio od serwisu internetowego, serwisu VOD, w sieci reklamowej, a może w sieci społecznościowej?

E-mail Marketing

Jaką bazę wybrać do jakiej grupy. Co skłania użytkowników do otwarcia maila, jak je projektować, jak są czytane i co zrobić, żeby nie trafiały do spamu. W jakim modelu rozliczyć kampanię. Jak mierzyć i porównywać efekty działań – zwróć się do nas.

Mobile Marketing

Jeśli parę lat temu, 20% ruchu na Twoim serwisie pochodziło z urządzeń mobilnych, a teraz jest to już ponad połowa, to za parę lat… Podobny kierunek zmiany obserwujemy w sprzedaży przez telefony komórkowe. Mobile First, czy Twój serwis jest na to gotowy – pomożemy skutecznie wykorzystać rynkowe zmiany.

Reklama Telewizyjna – Kampanie TV

Masz masowych odbiorców, chciałbyś przeprowadzić kampanię w telewizji ogólnopolskiej. Takie kampanie szybko budują zasięg i wiarygodność marki, nie tylko w grupach konsumentów, ale również wśród Twoich partnerów biznesowych. Dobierzemy odpowiednie stacje, czas emisji i optymalną formę zakupu.

Reklama Radiowa – Kampanie Radiowe

Zależy Ci na zasięgu w całej Polsce, a może tylko lokalnym? Nie chcesz wydawać dużo na przygotowania materiału do emisji, chcesz szybko rozpocząć kampanię, a może przewidujesz częste zmiany materiału zależne od zmieniającej się sytuacji. Radio będzie do tego idealne.

Reklama Zewnętrzna – Kampanie OOH

Chcesz prowadzić działania w największych miastach, wszystkich, tylko wybranych, a może w konkretnych lokalizacjach, np. obok twoich sklepów. Zależy ci na szybkim dotarciu z informacją, pokazaniu marki i produktu, nośniki outdoor będą do tego najlepsze.

Reklama Prasowa – Kampanie Prasowe

Chcesz dotrzeć do grupy docelowej, może profile konkretnych pism pasują do profilu Twoich konsumentów, a może chciałbyś coś im dać np. próbkę swojego produktu. Skontaktuj się z nami, zaplanujemy kampanię prasową.

Reklama Kinowa – Kampanie w Kinach

Zależy Ci na młodych odbiorcach. Chciałbyś, aby materiał reklamowy emitowany był w komfortowych warunkach, a może chciałbyś powiązać emisję reklamy z innymi działaniami w kinach, np. z promocją. Skontaktuj się z nami.

Wykorzystujemy pliki cookies, by zapewnić Ci najlepsze doświadczenia związane z korzystaniem z naszej strony. Polityka prywatności i plików cookies