- WowMedia&Metrics
- Organic Search SEO
Kampanie SEO – pozycjonowanie stron internetowych dla lepszych wyników organic search
- Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2024
Spis treści
Co to jest pozycjonowanie stron – kampanie SEO?
SEO to skrót od Search Engine Optimization. SEO są to działania związane z optymalizacją stron internetowych. Optymalizacja ta ma ułatwić wyszukiwarkom znalezienie danej strony lub podstrony. Celem działań jest poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Dokładniej jej pozycji w rankingu wyników wyszukiwania. SEO i pozycjonowanie stron internetowych (ang. web positioning) użyte są w tym artykule wymiennie. Odnoszą się one do tych samych działań.
W tym kontekście używane jest często pojęcie organic search. Ruch z wyszukiwania organicznego pochodzi z naturalnych, czyli niepłatnych wyników wyszukiwania. Organic traffic jest cenny, ponieważ oznacza, że ludzie są zainteresowani tym, co masz do zaoferowania. Aby uzyskać wysoki poziom ruchu organicznego, Twoja strona musi być dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania. Możesz to osiągnąć poprzez optymalizację strony internetowej pod organic traffic. Czyli działania SEO.
Działania SEO koncentrują się na optymalizacji zawartości strony pod kątem słów kluczowych. Takich fraz, które są istotne dla firmy. Ponadto celem pozycjonowania strony jest również budowanie backlinków. Odnośniki powinny pochodzić z witryn o wysokiej jakości. Linki zewnętrzne prowadzące do strony są czynnikiem rankingowym wyszukiwarek.
Co to jest SEM?
SEM to skrót od Search Engine Marketing. SEM to forma marketingu internetowego, która obejmuje działania związane z promocją stron w wyszukiwarkach internetowych. Celem jest poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania, a przez to zwiększenie ruchu na stronie docelowej. SEM obejmuje takie działania jak pozycjonowanie strony (ang. Search Engine Optimization – SEO) oraz reklamy Paid Search – PPC (pay-per-click).
SEM jest pojęciem szerszym. Odnosi się w ogóle do marketingu polegającego na obecności w wynikach wyszukiwania. Oznacza marketing, który obejmuje wszelkie działania mające na celu poprawienie widoczności strony internetowej w tych wynikach.
SEO to skrót od Search Engine Optimization. SEO są to działania związane z optymalizacją stron internetowych. Optymalizacja ta ma ułatwić wyszukiwarkom znalezienie danej strony lub podstrony. Celem działań jest poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania.
WowMedia&Metrics
Pozycjonowanie stron a słowa kluczowe (keywords research)
Researching jest bardzo ważną częścią każdego projektu. Musisz upewnić się, że masz wszystkie informacje, których potrzebujesz, zanim zaczniesz nad czymś pracować. Bez odpowiednich danych, wysiłki związane z pozycjonowaniem witryny mogą pójść na marne. Badanie słów kluczowych jest krytycznym elementem skutecznego SEO. Poprzez zidentyfikowanie właściwych słów kluczowych, można zoptymalizować treść i poprawić widoczność witryny w wyszukiwarkach.
Istnieje wiele metod, które można wykorzystać do badania słów kluczowych, w tym:
- analiza konkurencji,
- trendy w zapytaniach kierowanych do wyszukiwarek,
- narzędzia do badania słów kluczowych.
Każda metoda ma swoje wady i zalety. Ważne jest, aby w celu identyfikacji istotnych fraz kluczowych korzystać po części z każdej z nich.
Analiza konkurencji to pierwszy krok, który należy wykonać przystępując do działań związanych z SEO.
To świetny sposób, aby dowiedzieć się, które słowa kluczowe są celem Twojej konkurencji. W ten sposób możesz znaleźć frazy, które są istotne dla Twojej firmy i produktów, które oferujesz. Informacje możesz wykorzystać do tworzenia treści bogatych właśnie w te słowa kluczowe.
Trendy w zapytaniach do wyszukiwarek pomogą zidentyfikować słowa kluczowe, które zyskują na popularności. Informacje te są pomocne w tworzeniu treści, które w przyszłości będą cieszyły się większym zainteresowaniem. Z drugiej strony, analiza trendów wyszukiwania słów kluczowych pozwala ocenić, które frazy tracą na znaczeniu. Być może nie ma potrzeby poświęcać im większej uwagi.
Do analizy trendów słów kluczowych w wyszukiwarkach pomocny będzie Google Trends.
Narzędzia do badania słów kluczowych są istotną częścią każdej strategii SEO. Używając odpowiednich narzędzi, możesz zmaksymalizować swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w pozycjonowaniu stron i podstron serwisu. Zwróć szczególną uwagę na dane dotyczące miesięcznego wolumenu wyszukiwania. Pomogą one określić, czy słowo kluczowe jest warte zainteresowania.
Jest wiele różnych narzędzi przydatnych do badania słów kluczowych, między innymi:
- Ahrefs,
- Answer The Public,
- Google Keyword Planner,
- Google Search Consol,
- Google Trends,
- KWFinder,
- Semrush,
- Semstorm.
Kampanie Organic Search vs. Paid Search
W przypadku płatnej reklamy, czyli Paid Search, linki wyświetlane są powyżej wyników organicznych. Płacimy za wysoką pozycję w rankingu na stronie z wynikami wyszukiwania. Nasz listing jest również oznaczony jako płatny np. skrótem: „Ad”.
Optymalizacja pod Organic Search to działania, dzięki którym strona pojawia się wyżej w naturalnych wynikach wyszukiwania. Optymalizuje się technicznie zawartość strony. Buduje jej autorytet, najczęściej poprzez pozyskiwanie zewnętrznych linków. Dzięki temu algorytmy wyszukiwarek, takich jak Google lub Bing umieszczają odnośniki do wyszukiwanych fraz wyżej w rankingu wyszukiwania, na stronie z wynikami wyszukiwania (SERP).
Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?
Organic Search – On-Site SEO vs. Off-Site SEO
On-Site SEO odnosi się do praktyk związanych z optymalizacją elementów strony. Optymalizacja odbywa się na stronie. Dlatego też, techniki tej optymalizacji nazywane są często On-Page SEO.
Off-Site SEO, odnosi się do praktyk, które wpływają na pozycję strony w rankingu wyszukiwania. Prowadzone są z zewnątrz, czyli poza stroną. Z tego powodu techniki tej optymalizacji nazywane są często Off-Page SEO.
Pozycjonowanie strony – On-Site SEO
1. Słowa kluczowe w kampanii SEO
Niezwykle ważnym aspektem kampanii SEO są słowa kluczowe (keywords). Słowa kluczowe to hasła, których ludzie używają do wyszukiwania informacji. Słowa kluczowe mogą być pojedynczymi wyrazami lub dłuższymi frazami. Kiedy optymalizujesz stronę pod kątem ruchu organicznego, powinieneś zawrzeć słowa kluczowe w treści i metadanych witryny. Dzięki temu, strona będzie miała wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, gdy ludzie będą szukać tych słów.
Ważne jest również odpowiednie nasycenie treści słowami kluczowymi. Powinno być ich dużo, ale nie za dużo, oraz powinny one pojawiać się w odpowiednich miejscach. Do miejsc tych należą nagłówki, do poziomu H4, tytuł strony oraz akapit otwierający.
Keyword research to badanie słów kluczowych, które mogą być użyteczne w kampanii SEO. Polega ono na analizie wyników wyszukiwania dla różnych fraz kluczowych. Brane pod uwagę są popularne wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, Yahoo i Bing. Celem analizy jest znalezienie słów kluczowych, które będą najbardziej efektywne dla pozycjonowania strony internetowej.
2. Treści na stronie w kampanii SEO
Najlepszym sposobem na wysokie pozycjonowanie Twojej strony internetowej są treści. Aby pojawiać się wysoko w rankingu wyszukiwania, muszą one spełniać następujące cechy:
- wpisy muszą być długie,
- artykuły muszą być unikalne inaczej np. Google będzie filtrował daną stronę w wynikach wyszukiwania,
- teksty muszą być atrakcyjne dla użytkowników.
W przypadku artykułów, które są dobrze pozycjonowane, mówimy o wyczerpujących tekstach. Wyczerpujący artykuł to zazwyczaj około 2 tys. słów. W języku polskim słowa mają średnio około 7 znaków, czyli 14 tys. znaków. Standardowa strona ma 1800 znaków. W kontekście pozycjonowania strony mówimy o artykułach, które mają około 8 stron unikalnej treści.
3. Nagłówki H1, H2, H3 i H4 artykułów a pozycjonowanie strony
Tworząc treść pod SEO, musisz pamiętać o organizacji wpisu. Chodzi o taką strukturę, która ułatwi robotom Google oraz Bing katalogowanie artykułów. Powinieneś używać nagłówków:
- H1,
- H2,
- H3,
- i H4.
Nadają one treści strukturę – podobnie jak spis treści w książce.
Ważna jest hierarchia nagłówków oraz ich porządek. Nagłówek H1 najlepiej używać tylko raz, na danej stronie. Po H1 powinny pojawić się nagłówki rzędu H2, a później rzędu H3 i ewentualnie rzędów dalszych. W kontekście dobrego pozycjonowania strony warto zadbać o nasycenie nagłówków słowami kluczowymi.
4. Atrybuty ALT a pozycjonowanie strony
Atrybuty ALT to tekstowe opisy zdjęć i grafik. Atrybuty ALT służą do pozycjonowania strony internetowej. Słowa kluczowe (keywords) w atrybutach ALT są ważne dla wyszukiwarek, takich jak Google, Yahoo i Bing.
5. Linkowanie wewnętrzne artykułów
Linki wewnętrzne służą do łączenia stron internetowych między sobą w ramach jednego serwisu. Linki wewnętrzne mogą poprawić pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach, ponieważ dają wskazówki, które strony są ważniejsze. Linkowanie wewnętrzne jest również ważne dla użytkowników, ponieważ pozwala im łatwo przechodzić między powiązanymi tematami.
Linkowanie wewnętrzne jest również ważne dla wyszukiwarek. Pomaga ono ocenić, które strony są najważniejsze w ramach Twojej witryny. Dlatego też warto upewnić się, że linkujesz swoje strony ze sobą wzajemnie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z linkowaniem wewnętrznym. Powinieneś stosować do kilku linków wewnętrznych w ramach jednego artykułu. Zbyt dużo linków może bowiem spowodować utratę pozycji w wynikach wyszukiwania.
Linkując swoje strony możesz poprawić nie tylko wyniki pozycjonowania strony, ale również zwiększyć traffic w ramach Twojego serwisu.
6. Core Web Vitals a pozycjonowanie strony
Wpływ na pozycjonowanie strony mają tzw. Core Web Vitals, spośród których Google wyróżnia trzy jako czynniki rankingowe:
- Largest Contentful Paint (LCP) – mierzy ile czasu zajmuje załadowanie największego elementu witryny,
- First Input Delay (FID) – mierzy ile czasu zajmuje stronie reakcja, gdy użytkownik wchodzi w interakcję z elementem witryny,
- Cumulative Layout Shift (CML) – to wskaźnik związany ze stabilnością layoutu strony, jego przesunięcia wpływają negatywnie na wartość wskaźnika.
7. Doświadczenia użytkowników a pozycjonowanie strony
Na pozycjonowanie strony wpływa również doświadczenie użytkowników Twojej witryny internetowej. Elementy, które można wyróżnić w tym punkcie to:
- wersja mobilna witryny,
- prosta i przejrzysta budowa serwisu,
- klikalne logo,
- oraz sposób konstrukcji adresów URL.
Sposób konstrukcji odnośników, to znaczy adresów URL poszczególnych podstron serwisu. Ma być on jak najbardziej czytelny dla użytkownika. Tak, aby użytkownik wiedział, w którym miejscu serwisu się znajduje. Treść bezpośrednich odnośników (adresów URL), jest również źródłem informacji dla robotów przeszukujących stronę.
8. Certyfikat SSL domeny a pozycjonowanie strony
Certyfikat SSL to bezpieczny protokół komunikacji. Jest on niezbędny do pozycjonowania strony internetowej. Protokół zapewnia bezpieczną transmisję danych pomiędzy użytkownikiem a witryną. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stron internetowych, które przechowują poufne dane. Chodzi o takie dane jak numery kart kredytowych czy hasła.
Nawet jeśli Twoja strona internetowa nie przechowuje poufnych danych, powinieneś zadbać o certyfikat SSL. A to dlatego, że jest on czynnikiem rankingowym istotnym dla danej domeny.
9. Opisy Meta strony internetowej
Meta Title to znacznik HTML, który służy do określenia tytułu strony internetowej. Jest wyświetlany na pasku przeglądarki. Meta Title jest używany przez wyszukiwarki internetowe do identyfikacji i indeksowania strony. Jest on również wyświetlany w wynikach wyszukiwania.
Meta Description to znacznik HTML, który służy do określenia opisu strony internetowej. Jest wyświetlany pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania. Podobnie jak Meta Title, Meta Description jest używany przez wyszukiwarki internetowe do identyfikacji i indeksowania strony.
Pozycjonowanie strony internetowej – Off-Site SEO
Najbardziej powszechną praktyką Off-Site SEO związaną z pozycjonowaniem strony internetowej jest pozyskiwanie zewnętrznych linków. Odnośniki tego typu często nazywa się backlinks.
Backlink to hiperłącze prowadzące z innej strony internetowej do Twojej. Backlinki mają duży wpływ na pozycjonowanie stron. Im więcej backlinków, to znaczy odnośników przychodzących do danej witryny, tym lepiej – ale nie zawsze.
Pozyskiwanie linków często określa się jako link building. W procesie nie chodzi tylko o liczbę backlinków, ale również o ich jakość i profil. Dokładniej o:
- jakość linków zewnętrznych,
- profil witryn linkujących,
- oraz liczbę witryn linkujących do Twojej domeny.
Celem jest pozyskanie jak największej liczby jakościowych linków o odpowiednim profilu. Link dobrej jakości to taki, który pochodzi z domeny o wysokim autorytecie. Jednocześnie linkowana treść powinna odpowiadać profilowi serwisu, do którego odsyła.
Autorytet domeny to miara tego, jak ważna i wiarygodna jest dana strona internetowa. Jest pochodną liczby i jakości linków prowadzących do niej. Im więcej linków oraz im lepsza jakość tych linków, tym wyższy autorytet domeny. Wysoki autorytet domeny to gwarancja, że strona będzie widoczna w wynikach wyszukiwania.
Działamy w sieci. Tak więc, prowadząc działania związane z pozycjonowaniem strony, których celem jest zwiększenie ruchu, należy pozyskać linki ze stron, które mają wysoki autorytet, aby zbudować własny, który zapewni popularność witrynie.
Należy uważać na nieetyczne praktyki w pozyskiwaniu linków – Black Hat SEO. Praktyki takie, w momencie wykrycia przez algorytmy Googla skutkują nałożeniem kar na witrynę. W efekcie tego jej widoczność w wynikach wyszukiwania zostaje ograniczona. Utrata reputacji i gorsza pozycja w wyszukiwarce to efekt odwrotny od zamierzonego. Niweczy on pracę, którą wkładamy w pozycjonowanie strony.
Należy także zwrócić uwagę na inne działania, które budując autorytet wpływają na pozycjonowanie strony internetowej. Należą do nich np.:
- wzmianki o marce lub nazwie serwisu na innych stronach internetowych (również niepodlinkowane),
- działania z obszaru Content Marketingu,
- współpraca z Influencerami – może przyczyniać się do wzrostu pozytywnych sygnałów, które odczytuje wyszukiwarka (social signals),
- liczba wyszukań haseł brandowych, czyli związanych z marką – jest odczytywana jako czynnik rankingowy,
- „gościnne występy” w innych serwisach lub blogach powiązanych tematycznie.
W przypadku działań z zakresu link building kolejnym ważnym elementem jest anchor text.
Anchor text to tekst, który jest powiązany z linkiem. Tekst ten może być wykorzystany do określenia tematu łącza. Pamiętaj, żeby używać różnorodnych anchor textów. Nie powtarzaj tych samych słów za każdym razem. Jeśli linki prowadzą do Twojej strony internetowej, koniecznie upewnij się, że anchor text jest unikatowy. Dodatkowo powinien on być odpowiednio dostosowany do zawartości tej strony. Anchor text ma wpływ na pozycjonowanie strony.
Odpowiednie dobranie anchor textów powinno wynikać z dokładnej analizy słów kluczowych i fraz kluczowych.
Audyt SEO
Audyt SEO to proces oceny strony internetowej pod kątem jej widoczności w wyszukiwarkach. Proces audytu SEO obejmuje: analizę słów kluczowych, treści, metadanych, linków wewnętrznych i zewnętrznych oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na pozycjonowanie strony.
Dokonując audytu strony pod kątem jej pozycjonowania, badamy dokładnie:
(1) Słowa kluczowe (keywords) oraz ich pozycję w wynikach organic search.
(2) Widoczność konkurentów na istotne frazy kluczowe w wynikach wyszukiwania.
(3) Strukturę backlinków kierujących do strony internetowej i autorytet domeny.
(4) Techniczne parametry strony, w tym:
- nagłówki H1, H2, H3 do HX artykułów,
- atrybuty ALT obrazków,
- linkowanie wewnętrzne witryny,
- statystyki Core Web Vitals strony,
- wersję mobilną strony,
- przejrzystość budowy serwisu,
- konstrukcję adresów URL witryny,
- certyfikat SSL domeny,
- opisy Meta i tytuły Meta poszczególnych stron.
Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?
Ile kosztuje pozycjonowanie strony?
Cena pozycjonowania strony internetowej może się różnić w zależności od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:
- zakładane cele dotyczące pozycjonowania strony internetowej,
- zasoby własne, np. teksty, artykuły, które firma posiada,
- oraz aktywność serwisów konkurencji w kontekście działań SEO.
Tworzenie artykułów i wpisów wymaga czasu, a także cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Możesz robić to sam lub zatrudniać wyspecjalizowane firmy lub ekspertów. Jeśli zdecydujesz się działać samodzielnie w tym zakresie poświęcisz na to czas, który można wycenić. Rynkowe stawki za pisanie prostych treści zaczynają się od 30 zł za tekst obejmujący 2500 znaków. Jednak dłuższe artykuły eksperckie mogą kosztować nawet 2-3 tys. złotych za 2000 słów.
Jak określić budżet potrzebny na pozycjonowanie strony?
Zazwyczaj agencja posiada niezbędne narzędzia, wiedzę i doświadczenie, aby w zależności od:
- celów,
- koniecznych zasobów,
- i aktywności konkurencji,
określić poziom inwestycji potrzebny na pozycjonowanie konkretnych stron internetowych.
Zalety pozycjonowania stron internetowych – traffic
Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek jest kluczowa dla firm działających w dzisiejszym, cyfrowym świecie. Optymalizując swoją stronę, możesz zwiększyć widoczność i skierować więcej ruchu o wysokiej jakości do swojej witryny.
Poprawa pozycji w wyszukiwarkach prowadzi do zwiększenia ruchu na stronie
Gdy masz wyższą pozycję w wynikach wyszukiwarek takich, jak Google, Bing i Yahoo, więcej osób widzi Twoją stronę. Wraz z poprawą pozycji w rankingu następuje odpowiedni wzrost ruchu organicznego (organic traffic). Wysoka pozycja jest skoroelowana z liczbą kliknięć w dany odnośnik.
Lepsze doświadczenia użytkowników, które mogą prowadzić do zwiększenia konwersji i sprzedaży
Ponadto SEO celuje w konkretne frazy i słowa kluczowe (keywords), których szukają ludzie. Przyciągniesz zatem więcej osób, które są rzeczywiście zainteresowane tym, co masz do zaoferowania. Ten rodzaj ruchu jest bardzo cenny. Osoby, które przychodzą na Twoją stronę są naprawdę zainteresowane tym co masz do zaoferowania.
Ułatwiając użytkownikom znalezienie tego, czego szukają, możesz liczyć na to, że zostaną u Ciebie dłużej. To potencjalnie prowadzi do zakupu.
Większa wiarygodność i zaufanie do marki
Pozycjonowanie strony może również pomóc w zwiększeniu wiarygodności i zaufania do Twojej marki. Strona pojawiająca się wysoko w wynikach wyszukiwania to swego rodzaju sygnał:
- jesteś wiarygodnym,
- polecanym,
- i godnym zaufania źródłem.
To może pomóc i zachęcić do robienia zakupów u Ciebie. Widzą, że mogą Ci zaufać.
Długotrwały efekt pozycjonowania strony
Pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania buduje się długo. Wysokie wypozycjonowanie strony internetowej ma jednak to do siebie, że również zostaje na długo. Oczywiście musisz zwracać uwagę na działania konkurencji. Niemniej dobra optymalizacja strony pod organic search daje zazwyczaj długotrwały efekt.
Doskonała baza dla innych działań reklamowych
Przyciągnięcie ruchu z organic search na Twoją stronę to doskonała baza dla innych działań marketingowych. Możesz np. kierować do tych osób reklamy typu display lub wyświetlać tym konkretnym osobom odpowiednie reklamy wideo.
Gdy masz wyższą pozycję w wynikach Google, Bing i Yahoo, widoczność Twojej strony wzrasta. Poprawa rankingu zwiększa liczbę kliknięć w odnośnik, który prowadzi do Twojej strony co zwiększa ruch organiczny.
WowMedia&Metrics
Wady pozycjonowania stron internetowych
Pozycjonowanie stron jest techniką używaną do poprawy widoczności strony internetowej w Google i innych wyszukiwarkach. Może być to skuteczny sposób na zwiększenie ruchu na stronie internetowej. Pomimo wielu korzyści, istnieją również wady tej techniki. Należy brać je pod uwagę przed podjęciem decyzji o jej użyciu.
Długi i niepewny czas oczekiwania na rezultaty
Tworzenie treści wymaga praktycznie stałego zaangażowania. Dodatkowo efekty pozycjonowania strony są odłożone w czasie. Nie mamy też pewności, czy działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Potrzeba długiej pracy i niepewność rezultatów – to główne minusy inwestycji w optymalizację witryny.
Organic Search ograniczony do liczby wyszukań
Jeśli produkt jest mało popularny, a usługa nieznana, wyszukiwań jest również niewiele. Sukces kampanii związanych z pozycjonowaniem strony zależy od zainteresowania ludzi tematami, które są promowane.
Liczba zapytań wpisywanych do wyszukiwarki również zmienia się w zależności od sezonu i aktualnych wydarzeń.
Komunikacja tekstowa
Organic search opiera się na wyświetleniach tekstowych. W wynikach wyszukiwania pojawia się tytuł strony oraz opis strony – meta title i meta description. Nie ma możliwości zaprezentowania logo lub znaku towarowego.
Ograniczone możliwości kontroli komunikatu
Mamy niewielką kontrolę nad treścią linków tekstowych, które pojawiają się w wynikach wyszukiwarki Google i w wynikach innych wyszukiwarek. Treść tych linków zależy od słów kluczowych (keywords). Możemy oczywiście dowolnie definiować opis i tytuły meta. Jednakże dotyczą one całych stron (jeden tytuł i jeden opis dla jednej strony internetowej – jednego adresu URL).
W przypadku fraz kluczowych (keywords), które np. są na naszej stronie i które wyszukiwarka uzna za istotne – treść wyświetlanych linków może być fragmentem treści z naszej strony.
Ograniczone możliwości targetowania
Techniki związane z pozycjonowaniem stron dają możliwość targetowania jedynie według fraz kluczowych (keywords). Nie mamy możliwości targetowania potencjalnych konsumentów według np. cech demograficznych.
Targetowanie demograficzne, może być ważne dla niektórych firm. Na przykład, jeśli jesteś firmą, która sprzedaje produkty do określonej grupy wiekowej lub płci, przy użyciu technik SEO nie masz możliwości wyboru tych konkretnych grup.
Jeśli z jakichś powodów nie chcesz, aby określony komunikat trafiał do konkretnych grup – techniki pozycjonowania strony na to praktycznie nie pozwalają.
Ryzyko związane z algorytmami wyszukiwania
Dodatkowymi wadami są zmienność wyników i nieznane, trudne do przewidzenia aktualizacje algorytmów rankingowych.
Nie jest jasne z jakiego powodu ranking witryny zmienia się z dnia na dzień. Czasami nawet z godziny na godzinę. Ta nieprzewidywalność może być frustrująca dla właścicieli stron, którzy inwestują czas i wysiłek w ich optymalizację. Dodatkowo trudno jest przewidzieć, kiedy Google wprowadzi zmiany w swoich algorytmach rankingowych, co może spowodować nagłe zmiany w rankingu witryny w wynikach wyszukiwania.
Pozycjonowanie stron a Content Marketing
Content Marketing to idealne wsparcie dla kampanii SEO. Bez treści ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek działania związane z pozycjonowaniem strony. Najczęstszym sposobem w jaki użytkownicy znajdują artykuły jest wyszukiwarka, która indeksuje wszystkie dostępne treści. Kiedy publikujemy artykuł na innej stronie, zawsze zamieszczamy link zwrotny do naszej strony. Na pozycję strony internetowej na stronie wyników wyszukiwania wpływa między innymi liczba linków wskazujących na tę stronę.
Content Marketing jest praktycznie częścią SEO a SEO częścią marketingu treści.
Kluczowe elementy strategii kampanii SEO
1. Audyt SEO strony i analiza działań konkurencji
Audyt SEO jest ważną częścią każdej strategii SEO. Istnieje wiele czynników, które wchodzą w skład udanego audytu SEO, w tym:
- analiza aktualnego rankingu Twojej strony w wyszukiwarce,
- identyfikacja słów kluczowych (keywords) i fraz, na które należy zwrócić uwagę,
- przegląd struktury i treści witryny,
- ocena profilu linków zwrotnych witryny,
- oraz ocena technicznych czynników SEO witryny.
Badając konkurencję, analizujemy również odpowiednio:
- aktualny ranking pozycji w Google stron produktów lub serwisów konkurencyjnych,
- identyfikujemy frazy i słowa kluczowe (keywords), na które konkurencja pojawia się w wyszukiwarce,
- przeglądamy profil linków zwrotnych (backlinks) konkurencji,
- oraz przeglądamy treści stron firm konkurencyjnych.
Po zakończeniu audytu SEO i analizie działań konkurencji możemy przejść do kolejnego etapu. Jest nim określenie celów kampanii SEO.
2. Określenie celów kampanii pozycjonującej stronę
Kolejnym etapem strategii SEO jest zdefiniowanie celów kampanii. Typowa kampania SEO może mieć na celu:
- poprawę pozycji w wyszukiwarkach,
- zwiększenie ruchu na stronie (traffic),
- zwiększenie liczby leadów,
- zwiększenie sprzedaży z witryny,
- budowę pozycji eksperta,
- lub budowę świadomości marki.
Cele mogą, ale nie muszą być ze sobą powiązane. Na przykład budowę pozycji eksperta można realizować przez poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo jednak musisz zadbać o wartościowe treści na Twojej stronie.
Jeśli celem jest budowa świadomości marki, wówczas kluczowym aspektem będzie zasięg. W tym przypadku zasięg możemy definiować przez całkowitą liczbę wyświetleń linków do naszej strony w wynikach wyszukiwania. Bardzo ważnym elementem takiej kampanii będą wyróżniające się opisy linków (opisy meta) Twojej strony.
3. Badanie słów kluczowych (keywords)
Badanie słów kluczowych (keywords) jest jednym z najważniejszych aspektów skutecznego pozycjonowania stron. Właściwa identyfikacja słów kluczowych, które kierują do strony, przekłada się na jakość ruchu, który na stronę dociera. Jest to najważniejszy element strategii SEO. Jeśli nie zidentyfikujesz właściwych słów kluczowych, wszystkie Twoje wysiłki pójdą na marne.
Istnieje wiele narzędzi i technik, które można wykorzystać do badania słów kluczowych. Upewnij się, że wybierasz słowa kluczowe, które są istotne dla Twojej firmy. Także takie, które mają względnie wysoki wolumen wyszukiwania.
4. Realizacja kampanii SEO
Tworzenie treści
Istnieje wiele różnych działań, które są częścią kampanii SEO. Jednym z najważniejszych jest tworzenie wysokiej jakości treści.
Jeśli chodzi o pozycjonowanie stron – „treść jest królem”. Wysokiej jakości treści, które są istotne dla Twoich odbiorców, pomogą Ci przyciągnąć więcej odwiedzających do Twojej witryny. Większy traffic poprawi pozycję na stronach wyników wyszukiwania. Wysokiej jakości treści mogą pomóc w:
- budowaniu zaufania,
- budowaniu pozycji eksperta,
- generowaniu leadów,
- i generowaniu konwersji.
Kilka wskazówek dotyczących tworzenia treści pod pozycjonowanie strony oraz podstron serwisu:
- upewnij się, że treści są istotne dla Twoich odbiorców,
- pisz oryginalne i unikatowe treści,
- używaj słów kluczowych w tytułach, nagłówkach i meta opisach tekstów na stronach i podstronach serwisu,
- promuj swoje treści w mediach społecznościowych i innych kanałach online, aby zwiększyć ich zasięg,
- oraz monitoruj analitykę swojej strony internetowej, aby śledzić, jak dobrze działa treść i wprowadzać niezbędne poprawki.
Pozyskiwanie linków – link building
Jednym z najważniejszych aspektów SEO jest link building. Aby strona oraz podstrony serwisu mogły zająć wysoką pozycję w rankingu, musi posiadać linki z innych stron o wysokiej jakości. Wysokiej jakości linki są niezbędne do poprawy autorytetu strony i pomagają jej w osiągnięciu wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.
Istnieje wiele metod, które mogą być wykorzystane do budowania linków, w tym:
- e-mail outreach,
- guest posting,
- oraz promocja w mediach społecznościowych.
Każda metoda ma swoje zalety i wady. Ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.
E-mail outreach to świetny sposób na budowanie wysokiej jakości linków. Wysyłając spersonalizowane e-maile do innych właścicieli stron internetowych, możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie linków ze stron o wysokiej jakości.
Guest posting jest równie dobrym sposobem na budowanie wysokiej jakości linków. Pisząc posty gościnne do popularnych blogów, możesz dotrzeć do większej grupy odbiorców.
Guest posting polega na oferowaniu wpisów na innej stronie internetowej w celu uzyskania linków zwrotnych do własnej strony. Aby dobrze działał, należy znaleźć strony internetowe o wysokiej jakości. Strony te powinny mieć wysoki autorytet (domain authority) oraz być dobrze dopasowane tematycznie.
Promocja w mediach społecznościowych to również świetny sposób na budowanie wysokiej jakości linków.
5. Monitoring działań
Jednym ze sposobów monitorowania wysiłków związanych z pozycjonowaniem strony jest śledzenie pozycji witryny na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Można to robić za pomocą różnych narzędzi, np. Google Search Console lub Semstorm. Narzędzia te mogą pomóc Ci śledzić, jak witryna radzi sobie pod względem ruchu ze źródła organic search.
Innym sposobem na monitorowanie wysiłków związanych z pozycjonowaniem strony jest śledzenie liczby organicznych wizyt, które otrzymuje Twoja strona i podstrony serwisu. Można to robić za pomocą Google Analytics, wyszukując źródła organic search.
Narzędzia te pomogą Ci zobaczyć, które strony firmy otrzymują najwięcej ruchu organicznego, a które najmniej. Dzięki nim zobaczysz również, na jakie słowa kluczowe wyświetla się Twoja strona i czy są to te, na których Tobie zależy. Tego rodzaju analityka pomoże zidentyfikować potencjalne problemy z Twoją strategią na pozycjonowanie strony.
Pozycjonowanie stron – narzędzia SEO
Answer The Public
Answer The Public to świetne narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych powiązanych ze wskazanymi tematami. Korzystając z Answer The Public, możesz zidentyfikować wartościowe słowa kluczowe, których w innym przypadku nie wziąłbyś pod uwagę.
Google Trends
Google Trends to świetne źródło informacji na temat popularnych słów kluczowych. Google Trends pozwala również ocenić, które słowa kluczowe zyskują na popularności, a które tracą. Te informacje mogą być wykorzystane do tworzenia treści, które są lub będą bardziej odpowiednie dla Twoich odbiorców i pomogą przyciągnąć więcej odwiedzających z wyszukiwarek.
Google Search Consol
Google Search Console to cenne narzędzie dla właścicieli witryn, którzy chcą śledzić wyniki swojej strony w wyszukiwarce Google. Dostarcza ono informacji na temat tego, ile osób widziało Twoją witrynę w wynikach wyszukiwania, ile razy Twoja strona została kliknięta oraz jak duży jest ruch w Twojej witrynie pochodzący z wyszukiwania Google (organic search).
Search Console dostarcza również danych na temat wydajności strony pod względem SEO, w tym informacji na temat słów kluczowych (keywords) witryny oraz liczby backlinków, które posiada dana strona.
Semstorm
Semstorm to narzędzie marketingowe do realizacji i monitorowania kampanii związanych z pozycjonowaniem strony oraz do audytu SEO. Może ono pomóc Twojej firmie w pisaniu skutecznych treści na strony internetowe.
Semstorm dostarcza również szczegółowe raporty na temat pozycji Twojej strony na zdefiniowane słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania. Dzięki czemu możesz śledzić swoje postępy i wprowadzać niezbędne poprawki do kampanii związanych z pozycjonowaniem strony.
Ahrefs
Ahrefs jest narzędziem, które pozwala na śledzenie backlinków strony internetowej i sprawdzenie, kto linkuje do Twojej strony internetowej. Pozwala ono również zobaczyć, jakie strony internetowe linkują do stron internetowych konkurencji. Może to być pomocne w określeniu, z których stron internetowych należy starać się uzyskać linki w celu poprawy pozycjonowania własnej strony internetowej w wynikach wyszukiwania.
Senuto
Podstawowym przeznaczeniem tego narzędzia jest przeprowadzanie profesjonalnych audytów SEO. Analiza pozwala na zebranie informacji koniecznych do optymalizacji strony.
PageSpeed Insights
Firma Google udostępnia bezpłatny test PageSpeed Insights, w ramach którego można sprawdzić swoją stronę oraz podstrony serwisu pod kątem szybkości ładowania.
Wdrożenie zaleceń z PageSpeed Insights może pomóc w poprawieniu wrażeń użytkowników odwiedzających Twoją stronę oraz podstrony serwisu. Szybszy czas ładowania strony oznacza, że odwiedzający są bardziej skłonni do pozostania na Twojej stronie i mniej prawdopodobne jest, że opuszczą ją z powodu wolnego ładowania treści.
Ponadto poprawa szybkości strony i podstron serwisu może również prowadzić do poprawy pozycjonowania strony internetowej w wynikach wyszukiwania.
Co zyskasz zlecając pozycjonowanie strony agencji
Popraw ranking swojej strony w wyszukiwarkach, aby zwiększyć jej widoczność:
- wyspecjalizowana agencja ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w pozycjonowaniu stron,
- agencja ma wypracowane procedury związane z realizacją projektów pozycjonowania stron, co m.in. pozwala szybciej rozpocząć prace,
- agencja posiada odpowiednie narzędzia analityczne,
- agencja potrafi przeprowadzić analizę konkurencji oraz znaleźć odpowiednie słowa kluczowe,
- wyspecjalizowana agencja potrafi ocenić przyszłe rezultaty planowanych kampanii organic search,
- współpraca z agencją pozwala szybciej osiągnąć efekty dla pozycjonowania strony.
Co możesz stracić, działając samodzielnie?
Działając samodzielnie, możesz stracić:
- czas, który mógłbyś poświęcić na rozwijanie swojego biznesu,
- korzyści wynikające z braku optymalnie działającej strony przez dłuższy czas,
- koszty związane z koniecznością zakupu odpowiednich narzędzi i szkoleń.
Chcesz efektywnie realizować kampanie mediowe?
FAQ
SEO (Search Engine Optimization) to działania związane z optymalizacją stron internetowych, mające na celu poprawę ich widoczności w wynikach wyszukiwania.
SEM (Search Engine Marketing) to szersze pojęcie obejmujące działania związane z promocją stron w wyszukiwarkach, w tym SEO oraz reklamy pay-per-click (PPC).
Organic search odnosi się do naturalnych, niepłatnych wyników wyszukiwania. Ruch z organic search wskazuje, że osoby są zainteresowane ofertą strony.
Backlinki, czyli odnośniki z innych witryn do naszej strony, są jednym z czynników rankingowych wyszukiwarek i budują autorytet strony.
Do badania słów kluczowych wykorzystuje się analizę konkurencji, obserwację trendów w zapytaniach i różne narzędzia do badania słów kluczowych.
Google Trends to narzędzie do analizy trendów wyszukiwania słów kluczowych, które pomaga zidentyfikować frazy zyskujące lub tracące na popularności.
Organic Search dotyczy naturalnych wyników wyszukiwania, które osiągane są poprzez optymalizację strony. Paid Search to płatne reklamy, które są oznaczone i wyświetlane powyżej wyników organicznych.
Choć optymalizacja pod kątem słów kluczowych jest ważna, działania SEO obejmują również budowanie backlinków oraz optymalizację techniczną strony.
Ruch organiczny jest cenny, ponieważ pochodzi od osób rzeczywiście zainteresowanych ofertą strony, co może prowadzić do większej konwersji i lojalności klientów.
Słowniczek SEO
Hasło | Opis |
---|---|
Anchor Tekst | To tekst używany jako opis danego linku (adresu URL). Kiedy klikniesz na ten tekst, zostaniesz przeniesiony do witryny lub strony, z którą jest on powiązany. |
Backlink | Link na serwisie www, który odsyła na witrynę www będący na innej domenie |
Core Web Vitals | Podstawowe Wskaźniki Internetowe, wskaźniki używane przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej, 3 z tych wskaźników uwzględniane są jako czynnik rankingowy (LCP, FID i CML) |
CLS | Cumulative Layout Shift (CLS) – wskaźnik związany ze stabilnością layoutu strony, wskaźnik Core Web Vitals, używany przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej i uwzględniany jako czynnik rankingowy |
FID | First Input Delay (FID) – mierzy ile czasu zajmuje stronie reakcja, gdy użytkownik wchodzi w interakcję z elementem witryny, wskaźnik Core Web Vitals, używany przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej i uwzględniany jako czynnik rankingowy |
LCP | Largest Contentful Paint (LCP) – mierzy ile czasu zajmuje załadowanie największego elementu witryny, wskaźnik Core Web Vitals, używany przez Google do pomiaru jakości witryny internetowej i uwzględniany jako czynnik rankingowy |
SSL | (ang. Secure Sockets Layer) Technologia zapewniająca bezpieczne połączenie pomiędzy witryną www, a użytkownikiem korzystającym z tej witryny |
Jesteśmy domem mediowym generacji AI.
Obsługujemy firmy w zakresie mediów ATL i Digital. Wykorzystujemy wiodące silniki AI i modelowanie Customer Journey. Prowadzimy skuteczną i efektywną komunikację reklamową.
- social media
- content marketing
- seo
- radio
- reklama radiowa
- reklama digital
- zalety reklamy telewizyjnej
- świadomość marki
- ToFu
- sales funnel
- walentynki
- gpt
- llm
- Large Language Models
- black friday
- fraud
- mikrokonwersje
- Makrokonwersje
- segmentacja rynku
- trade marketing
- ga4
- pmax
- googleads
- telewizja
- online marketing
- analiza danych
- pozycjonowanie marki
- marka
- reklama wideo
- targetowanie
- ai
- wybory
- reklama w internecie
- customer journey
- tv
- kampania
- marketing-mix
- reklama telewizyjna
- reklama
- strategia mediowa
- marketing
Udostępnij: