Data-driven marketing.

Data-driven marketing.

Marketing

Content Marketing | Marketing Treści

Content Marketing | WowMedia&Metrics

Content marketing, czyli marketing treści. Od wielu już lat powielane jest hasło „content is king”.

Tak, treść jest niezmiernie ważna. Czy wiesz komu, jak i gdzie zaprezentować treść, żeby przyniosła oczekiwane efekty dla Twojej firmy?

Patrzysz z podziwem i zazdrością na niebanalne projekty tworzone dla wielkich korporacji? Przyciągają one uwagę i zdobywają nagrody oraz serca, a przede wszystkim portfele konsumentów.

Marketing treści to nie tylko rozbudowane i szeroko omawiane projekty. Może w Twoim przypadku wcale takich nie trzeba? Może sprawdzą się proste, ale systematyczne działania angażujące odbiorców? Można to osiągnąć dzięki wartościowej treści. Musi ona być dystrybuowana we właściwy sposób oraz promowana wśród osób, które mogą być nią zainteresowane.

Chciałbyś sprawdzić, czy Twoje działania są optymalne. Czy treści, które tworzysz i zamieszczasz, pracują na Twoją korzyść – zadzwoń lub napisz.

Przeprowadzimy audyt treści. Zrobimy analizę zwrotu z inwestycji. Wskażemy, w jaki sposób wykorzystać i rozwinąć Twój content.

menu

Co to jest Content Marketing – Marketing Treści?

Marketing treści – content marketing, to bardzo obszerne pojęcie. Może dotyczyć działań podejmowanych na własnej stronie internetowej, blogu, ale również poza nią. Może obejmować treści publikowane w internecie, ale nie tylko. Oczywiście content marketing i digital marketing są ze sobą powiązane. Content marketing może być częścią strategii digital, ale równie często może poza nią wychodzić.

Content Marketing to długofalowa strategia budowania relacji z odbiorcą. Polega ona na angażowaniu potencjalnych klientów. Odbywa się to poprzez dostarczanie w atrakcyjny sposób wartościowych i przydatnych informacji. Wszystko po to, aby wywołać emocje i przekonać czytelnika do określonych działań (np. dokonania zakupu). Można też prowadzić działania krótkookresowe, powiązane np. z promocją.

Content Marketing Zalety

Pozycjonowanie strony, marketing treści a SEO

Content Marketing ma wiele, czasem nieoczywistych zalet. Jedną z nich jest wsparcie działań SEO. Dzieje się tak za sprawą zamieszczania ciekawych i angażujących treści. Użytkownicy trafiają na artykuły najczęściej dzięki wyszukiwarce internetowej, która indeksuje wszystkie treści.

Jeśli publikujemy na zewnętrznej stronie internetowej, to zamieszczamy tam link do naszej strony. Odnośnik ten jest czynnikiem rankingowym wyszukiwarki. Takie działanie poprawia pozycjonowanie witryny w rankingu wyszukiwania. Jest to kolejne wsparcie działań SEO.

Budowa świadomości marki poprzez marketing treści

Marketing treści sprawdza się przy budowie świadomości marki. Do tego właśnie celu wykorzystuje to narzędzie większość marketerów. Zwrócenie uwagi konsumenta, zainteresowanie go. Poinformowanie o istnieniu Twojej marki. Stworzenie pozytywnego odbioru poprzez właściwe tło, otoczenie przekazu oraz wywołanie potrzeby zakupu produktu, bądź usługi. To wszystko niełatwe zadania, zwłaszcza kiedy uświadomimy sobie, jak wiele informacji walczy o uwagę każdego odbiorcy.

Budowa wizerunku wśród klientów

Atakowany nachalnymi treściami reklamowymi konsument zaczyna ignorować przekazy. Odpowiedzią w takiej sytuacji może być Content Marketing. Działa on poprzez tworzenie u odbiorców pozytywnych emocji, za sprawą subtelnej komunikacji.

Budowa pozycji eksperta

Budowa wizerunku marki to jedno z ważniejszych zadań Content Marketingu. Bardzo ważną rolę marketing treści odgrywa również przy realizacji celu, jakim jest budowa pozycji eksperta.

Dzielenie się wiedzą, bycie ekspertem w danej dziedzinie wpływa na lepsze postrzeganie marki przez konsumentów. W porównaniu z większością działań marketingowych właśnie w tym aspekcie działania contentowe mają przewagę.

Sprzedaż a Content Marketing

W końcu Content Marketing ma również sprzedawać i sprzedaje produkty. Dzieje się tak poprzez budowanie długofalowej relacji z klientem. Pozyskując zaufanie klienta sprawiamy, że chce od nas kupić produkt i skorzystać z naszych usług. Pośrednim działaniem sprzedażowym jest np. generowanie leadów.

Content Marketing WowMedia&Metrics

Content Marketing Wady

Content marketing jest skuteczną metodą budowania długofalowej relacji z klientami oraz pozyskiwania ich zaufania. Jednakże ma on również swoje wady. Pierwszą i najważniejszą jest to, że content marketing może być bardzo czasochłonny i kosztowny.

Aby uzyskać dobre wyniki, potrzebna jest regularna produkcja wartościowego contentu, który będzie interesujący dla odbiorców. Wymaga to dużego zaangażowania, czasu i energii, a także odpowiednich narzędzi i zasobów.

Kolejną wadą jest to, że nie każdy rodzaj contentu jest atrakcyjny dla odbiorców. Dlatego ważne jest, aby dobrze poznać swoją grupę docelową i jej preferencje, tak aby móc skutecznie targetować odbiorców treści marketingowych.

Ostatnią istotną wadą jest to, że marketing treści wymaga dużo pracy i cierpliwości. Nie można oczekiwać, że efekty działań contentowych będą widoczne od razu. To proces, który wymaga czasu i systematyczności.

Content a Paid Search i Display

Właśnie w przeciwieństwie do kampanii typu Paid Search, czy Display nie zawsze powinniśmy oczekiwać natychmiastowych efektów. Content Marketing opiera się na długofalowym budowaniu relacji z klientem. W centrum uwagi stawia jego potrzeby, marka schodzi na drugi plan. Rezultaty działań przychodzą z czasem.

Komunikacja nie powinna być natarczywa. Powinna raczej towarzyszyć w budowaniu relacji. Np. kiedy tworzymy społeczność wokół marki wykorzystując social media.

Można to robić, wprowadzając ambasadora, który staje się „twarzą” marki, poprzez kampanie CSR – społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR), czy działania RTM (ang. Real Time Marketing) – reakcja marketingowa na bieżące wydarzenia.

Content Marketing – Outbound Marketing vs. Inbound Marketing

Strategia marketingowa koncentrująca działania na poszukiwaniu klientów poprzez bezpośrednie zachęcanie ich do zakupu to Outbound Marketing. Do działań takich należą kampanie w mediach tradycyjnych (prasa, reklama radiowa, reklama TV), jak również standardowe kampanie w Internecie oparte np. o formaty Display.

Content Marketing jest elementem Inbound Marketingu. Strategia Content Marketingowa polega na takim prowadzeniu działań, żeby klient mógł samodzielnie odnaleźć nadawcę danego przekazu reklamowego.

Zmieniła się relacja pomiędzy marką a konsumentem. Ten drugi przestał być bierny i sam wyszukuje informacje. Treści, których potrzebuje, szuka w dogodnym dla siebie czasie i miejscu.

Klienci są coraz bardziej aktywni. Poświęcają więcej czasu na szukanie treści, które niosą wartość. Treści, które inspirują, edukują, angażują. Treści, które pobudzają do działania.

Tworzy to dwustronny model komunikacji. Z jednej strony klient, który musi wyrazić zgodę na przekaz reklamowy. Robi to np. subskrybując newsletter. Czy też wyszukując konkretne produkty lub informacje o nich za pomocą wyszukiwarek internetowych.

Z drugiej strony marketer, który zwiększa prawdopodobieństwo, że jego komunikat kierowany jest do właściwych osób. To znaczy osób zainteresowanych jego marką lub usługą. Dzięki takim działaniom może też uzyskać więcej informacje o potencjalnym kliencie.

W strategii Inbound Marketingu, w tym również Content Marketingu, pożądanym efektem jest, gdy klienci stają się naturalnymi ambasadorami marki. To znaczy, dobrowolnie oraz samodzielnie tworzą i przekazują treści marketingowe innym osobom.

Treści tworzone przez użytkowników o naszej marce tzw. UGC (ang. User Generated Content) to wymarzone aktywności świadczące o zaangażowaniu, jakie udało nam się zbudować.

Etapy Tworzenia Strategii Content Marketingowej

I. Ocena bieżącej sytuacji

Budując strategię Content Marketingu, na początku trzeba zająć się analizą sytuacji w jakiej się znajdujesz obecnie. Zweryfikować, w jakim punkcie jest marka i firma. Jakie działania były prowadzone do tej pory, jakie prowadzone są teraz. Co robi konkurencja? Jakie masz priorytety i możliwości. Czym dysponujesz (narzędzia, materiały, kanały).

II. Określenie celów

Kolejnym etapem jest zdefiniowanie celów prowadzenia działań contentowych.

Czy zależy Ci na:

 • budowaniu świadomości marki,
 • pozyskaniu leadów,
 • budowie pozycji eksperta,
 • może pozyskaniu lojalnych klientów?

Ich sprecyzowanie wpłynie na:

 • rodzaj prowadzonych działań,
 • model rozliczeń
 • oraz pomiar efektywności.

Jeśli np. celem jest budowa świadomości marki, wówczas kluczowym aspektem będzie:

 • zasięg,
 • częstotliwość komunikacji,
 • viewability.

Modelem rozliczeń w działaniach online będzie zazwyczaj CPM/FF, a wskaźnikiem liczba osób, do których dotarliśmy, czy liczba kont w social mediach.

Jeśli celem jest zwiększenie ruchu na stronie internetowej, kluczowym aspektem będzie dobór tematów do artykułów. Kolejnym etapem określenie słów kluczowych do treści. Celem będzie zwiększenie liczby użytkowników na danej stronie serwisu. W konsekwencji zwiększenie liczby odwiedzających cały serwis.

Jeśli celem ma być zwiększenie widoczności strony (SEO) w wynikach wyszukiwania poprzez pozyskanie zewnętrznych linków, priorytetowym aspektem będzie określenie słów kluczowych. Celem będzie zwiększenie autorytetu strony przez odpowiedni wybór serwisów linkujących. W konsekwencji większy ruch na całej stronie internetowej.

III. Buyer persona

Na dobór kanałów, narzędzi, stylu i języka komunikacji ma wpływ to do kogo chcemy dotrzeć z naszm przekazem. Targetowanie w content marketingu polega na określeniu kim jest nasz potencjalny konsument (ang. buyer persona). Na tym etapie tworzymy cechy realnego nabywcy pogłębione o dodatkowe analizy. Rozbudowany obraz użytkownika stworzymy w oparciu o:

 • dane demograficzne,
 • dane behawioralne,
 • dane z kampanii,
 • zachowanie na serwisach,
 • dane transakcyjne,
 • oraz lookalike modeling.

Kluczowe przy tworzeniu efektywnej komunikacji jest zrozumienie intencji zakupowych buyer persony. Pomocna w tym będzie analiza jej procesów zakupowych. Określenie miejsc, w których szuka informacji i znalezienie punktów styku dla naszej komunikacji.

IV. Taktyka działania

Taktyka działania oraz dobór kanałów dystrybucji treści to następny etap tworzenia strategii content marketingu. Plan powinien uwzględniać:

 • harmonogram czasowy poszczególnych publikacji,
 • kanały dystrybucji treści,
 • narzędzia, jakie posłużą do stworzenia i dystrybucji tekstów.

Warto pamiętać o odpowiedniej promocji treści, bo komunikacja oparta wyłącznie o media własne (ang. Owned) nie dostarczy nam ilościowego i jakościowego ruchu do spełnienia zakładanych celów.

V. Tworzenie treści

Nie możemy zapomnieć o odpowiednim opracowaniu treści, takich jak artykuły na bloga, czy teksty wykorzystywane do innych publikacji. Ważne jest też dostosowanie formy do poszczególnych grup odbiorców oraz kanałów dystrybucji treści.

Obecnie popularne są:

 • materiały video,
 • infografika,
 • wykorzystanie podcastów,
 • rośnie wykorzystanie live video.

Jednak dobierając narzędzia i miejsce dystrybucji należy pamiętać o zasobach i budżecie, jakim dysponujemy. To co jest popularne wcale nie musi być lepsze dla twojej firmy, czy użytkowników twoich produktów.

VI. Realizacja i analiza

Realizacja zaplanowanych działań to kluczowy etap, w którym na bieżąco musisz weryfikować, czy wszystko idzie zgodnie z planem. A jeśli tak nie jest dostosować wprowadzane zmiany, tak aby były spójne z resztą kampanii. Analiza kampanii po jej zakończeniu pomoże Ci przygotować się do kolejnej.

Content Marketing – Narzędzia

Answer The Public

To narzędzie, które dla dowolnych zapytań przedstawia różne kombinacje słów kluczowych w formie przejrzystych diagramów powiązań.

Brand24

Brand24 to narzędzie do monitorowania treści w Internecie. Można dzięki niemu śledzić, co odbiorcy mówią o danej marce. Pomaga również w identyfikowaniu potencjalnych klientów i influencerów.

Google Analytics

To darmowe narzędzie Google, które pomaga monitorować i analizować ruch użytkowników w Twojej witrynie internetowej.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner to darmowe narzędzie, które pomaga w planowaniu i analizowaniu słów kluczowych. Umożliwia ono śledzenie i analizowanie trendów wyszukiwania.

Google Search Consol

Ważne narzędzie SEO. Pomaga monitorować ruch użytkowników przychodzący z wyszukiwarki Google na Twoją stronę internetową.

Google Trends

Google Trends to narzędzie, które pomaga śledzić popularność słów kluczowych w Internecie.

Islay Tech

Analityka dla content marketingu. To wszechstronne narzędzie analityczne przeznaczone do analizy opublikowanych na stronach internetowych artykułów, treści, tekstów.

Semstorm

To między innymi narzędzie SEO, które pomaga w tworzeniu treści i artykułów przeznaczonych na strony internetowe.

WhitePress

Platforma przeznaczona dla wydawców, twórców i marketerów. Wspiera i częściowo automatyzuje proces tworzenia i publikacji artykułów, tekstów, ogólnie treści.

Content Marketing – Dobrze wiedzieć

Tworząc strategię działań marketingu treści, myślimy również o poszczególnych etapach ścieżki zakupowej (ang. customer journey). To teoretyczna droga, którą odbywa klient od powstania potrzeby zakupowej do samego zakupu. Można ją też prowadzić dalej do retencji – utrzymania klienta.

Narzędzia content marketingu mogą być obecne na wszystkich etapach takiej ścieżki:

 • zaczynając od budowy świadomości marki, czyli na początku podróży,
 • kończąc na ostatniej fazie – dokonanie zakupu,
 • poszerzając dalej do lojalności oraz dobrowolnego bycia ambasadorem marki.

Musimy pamiętać o stosowaniu personalizacji w komunikacji na każdym etapie ścieżki zakupowej. Komunikacja ta staje się coraz bardziej osobista.

Pamiętaj, z kim rozmawiasz i odpowiednio do tego dobieraj treści. Ważne jest „wejście w buty” naszego klienta i dobór odpowiedniego języka i formy komunikacji. Unikaj stereotypów. Mów językiem korzyści. Zweryfikuj, kim jest buyer persona w działaniach B2C, a kto będzie nią w działaniach B2B. Być może kto inny użytkuje produkty, a kto inny jest ich nabywcą. Jak i z kim powinieneś prowadzić dialog?

Co Zyskasz Pracując z Agencją?

W WowMedia&Metrics zajmujemy się planowaniem mediów dla różnych działań. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy tworzeniu treści i działaniach contentowych – zadzwoń lub napisz i umów się na konsultacje.

Współpraca z agencją daje następujące korzyści:

 • agencja posiada doświadczenie w realizacji różnych strategii contentowych, ponieważ pracuje dla wielu klientów,
 • agencja poprzez swoich pracowników posiada wiedzę ekspercką,
 • agencja ma wypracowane procesy, co pozwala szybciej przystąpić do działania,
 • agencja dysponuje zapleczem analitycznym, którego koszty musiałbyś ponieś samodzielnie.

Powiązane treści:

FAQs:

1. Co to jest content marketing?

Content marketing to strategia marketingowa polegająca na tworzeniu i dystrybucji wartościowych, odpowiednich i spójnych treści, mających na celu przyciągnięcie i zatrzymanie określonej grupy docelowej oraz skłonienie jej do wykonania określonej akcji.

2. Jakie są rodzaje marketingu treści?

Rodzaje marketingu treści obejmują blogowanie, media społecznościowe, e-booki, webinaria, infografiki oraz filmy wideo.

3. Dlaczego marketing treści jest ważny?

Marketing treści jest ważny ze względu na budowanie marki, generowanie ruchu, tworzenie zaangażowania, wsparcie SEO oraz pozyskiwanie klientów.

4. Jak opracować skuteczną strategię marketingu treści?

Opracowanie skutecznej strategii marketingu treści obejmuje identyfikację celów, określenie grupy docelowej, wybór kanałów dystrybucji, tworzenie harmonogramu publikacji, opracowywanie treści oraz monitorowanie i optymalizację efektów.

5. Czy marketing treści wpływa na SEO?

Tak, wysokiej jakości treści mają kluczowe znaczenie dla pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych oraz tworzenie wartościowych linków zewnętrznych poprawia widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Słowniczek

Earned Media – media pozyskane, treści (publikacje lub wzmianki) pozyskane w inny sposób niż w zamian za wynagrodzenie

FF – (ang. Flat Fee) model rozliczeniowy, który polega na określeniu stałej stawki za świadczenie marketingowe

Frequency – częstotliwość, średnia liczba kontaktów z danym komunikatem, wśród osób, które zobaczyły go co najmniej jeden raz

Inbound Marketing – marketing przychodzący, polega na budowaniu wartościowych treści, które odpowiadają na zapotrzebowanie odbiorców

Outbound Marketing – marketing wychodzący, w odróżnieniu od Inbound Marketingu polega na wysyłaniu przekazów do odbiorców

Owend Media – media własne, to znaczy tworzone i kontrolowane przez reklamodawcę. Będą to media typu, strona www, blog, kanały w social mediach

Paid Media – reklamy, komunikaty i wzmianki pozyskane w zamian za określone wynagrodzenie

Reach – zasięg, liczba osób, która co najmniej raz zetknęła się z komunikatem

SEO – (ang. Search Engine Optimization) działania i techniki polegające na optymalizacji strony i jej treści, a także działania podejmowane poza stroną (takie jak linkowanie i promocja) mające na celu podniesienie jej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania

UU – (ang. Unique User) unikalny użytkownik, to znaczy użytkownik niezduplikowany, odnosi się do liczby pojedynczych osób

Udostępnij:

pozostałe usługi

Kampanie SEO

Content marketing i kampanie SEO to tematy ze sobą bardzo powiązane. Jeśli jesteś zainteresowany contentem – dowiedz się więcej o pozycjonowaniu stron.

Marketing Internetowy

Chcesz stworzyć skuteczny planu działań digital marketingowych? Umów się z nami na bezpłatne konsultacje!

Web Analytics

Szukasz narzędzi analitycznych dla Twojej witryny? Może interesujesz się analityką konkretnie pod działania contentowe – zwróć się do nas, pomożemy dobrać odpowiednia narzędzia.

Influencer Marketing

Influencerzy tworzą ciekawe i często bardzo wartościowe treści. Niemniej Influencer Marketing i Content Marketing to zupełnie odrębne strategie. Chcesz się dowiedzieć, która z tych form promocji jest dla Ciebie, tu dowiesz się więcej o Influencer Marketingu.

Tworzenie Stron

Tworzysz content, ale nie jesteś pewien jak i gdzie go umieszczać? Może potrzebujesz odpowiednich stron docelowych tzw. landing page dedykowanych specjalnie pod te działania? Porozmawiajmy.

Email Marketing

Email daje zupełnie nowe możliwości, np. wysłania informacji o nowym wpisie na Twoim blogu oraz personalizacji tekstów. Spersonalizowane artykuły to znacznie większe zaangażowanie. Konwersje z email marketingu potrafią być kilkadziesiąt razy wyższe niż z innych reklam online. To powoduje, że czytelnik może stać się klientem Twojej firmy.

Social Media Marketing

Chcesz się dowiedzieć jak umiejętnie połączyć marketing treści i Social Media? Skontaktuj się z nami.

Mobile Marketing

Koniecznie zbadaj, na jakich urządzeniach użytkownik będzie wyświetlał Twój content. Udział telefonów komórkowych w konsumpcji treści znacząco rośnie. Parę lat temu udział ten nie przekraczał 20%-30%. Obecnie z danych analitycznych wiemy, że na niektórych witrynach ruch z mobila to nawet ponad 90%.

Reklama w Sieci Wyszukiwania

Działania contentowe potrzebują zazwyczaj czasu, aby przynieść zamierzone efekty. Reklama płatna w sieci wyszukiwania działa skutecznie od momentu uruchomienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kampaniach Search Ads przeczytaj ten artykuł.

Kampanie Wideo

Warto sięgać po różne rozwiązania, które odpowiednio dobrane dają efekt synergii. Kampanie wideo są doskonałym dopełnieniem praktycznie każdych działań marketingowych. Tego rodzaju kampanie możesz również retargetować podobnie jak kampanie display.

Kampanie Display

Artykuły zwiększają ruch na Twojej stronie, zastanawiasz się jak można to dodatkowo wykorzystać. Powinieneś sięgnąć po display i kierować reklamy do tych, którzy byli na Twoich stronach. Taktyka ta pomoże wyeksponować komunikaty, na których najbardziej Ci zależy.

Prasa

Firmy przenoszą inwestycje marketingowe coraz szybciej w kierunku internetu. Warto jednak pamiętać o takich mediach jak prasa. W kontekście działań wizerunkowych możemy myśleć o dużych projektach jak np. wydawanie tytułu pod własną marką. Warto jednak zauważyć, że wydawcy tradycyjnej prasy są otwarci na współpracę przy mniejszych projektach. Prasa jest dobrze sprofilowana, nadal można dzięki niej dotrzeć do odpowiedniego czytelnika.

Reklama Zewnętrzna

Pozornie niemożliwe do połączenia. A jednak za sprawą Digital Out of Home (DOOH) oraz możliwości dynamicznego wyświetlania treści, dwa różne światy mogą być nośnikiem spójnej kampanii.

Reklama TV

Content a telewizja to dwie zupełnie różne formy promocji. Content daleko bardziej angażuje i to podstawowa różnica. W kontekście marketingu możemy tu myśleć o działaniach synergicznych. Planując działania contentowe, pamiętajmy jednak o tym, że niektórym projektom udało się pozyskać uwagę telewizji (earned media).

Reklama Radiowa

Promocje typu marketing treści łatwiej przeprowadzić w stacjach lokalnych. W przypadku radia możemy liczyć na dobrze zdefiniowaną grupę odbiorców takiej promocji.

Kampanie w Kinach

Kampanie kinowe on-screen w tym kontekście można jedynie rozpatrywać jako działania synergiczne. Warto jednak pamiętać, że kino stwarza możliwości promocji off-screen, którą można połączyć ze strategiami contentowymi.

Planowanie Mediów

Chcesz dotrzeć do grupy docelowej? Zrobić to w sposób optymalny kosztowo? W WowMedia&Metrics zajmujemy się kompleksową obsługą mediową. Skorzystaj z usług agencji!

Wykorzystujemy pliki cookies, by zapewnić Ci najlepsze doświadczenia związane z korzystaniem z naszej strony. Polityka prywatności i plików cookies