Data-driven marketing.

Data-driven marketing.

Marketing

Reklama radiowa – kampanie reklamowe w radiu

Reklama radiowa – kampanie reklamowe w radiu | WowMedia&Metrics

Chciałbyś szybko zlecić kampanię i oczekujesz, że pierwsze emisje pojawią się w przeciągu kilku dni. Nie chcesz wydawać dużo na produkcję materiału. Radio będzie do tego idealne.

Zadzwoń lub napisz i umów się z nami na darmowe konsultacje.

Kampania marketingowa w tym medium ma swoje wady i zalety. Największą zaletą reklamy w radiu jest szybkie budowanie zasięgu. Radio daje możliwość prowadzenia kampanii ogólnopolskich, a także lokalnych. W porównaniu do telewizji kampania radiowa ma niższe koszty dotarcia, a produkcja spotu jest tańsza.

Radio jest jednak medium tła. Oddziałuje tylko za pomocą dźwięku. Słuchamy radia przy okazji wykonywania innych czynności. To przekłada się na niższą efektywność. Standardowy format dla kampanii radiowej to spot o długości 30 sekund. Czas największej słuchalności przypada w radiu na godziny poranne. Wahania słuchalności dla różnych miesięcy w roku nie są duże.

menu

Ile kosztuje kampania reklamowa w radiu?

Na koszt reklamy radiowej składają się koszty produkcji spotu oraz wynagrodzenie pobierane przez stacje radiowe.

Koszty produkcji spotu

Koszty te zależą od wielu czynników. Podobnie jak w przypadku reklamy telewizyjnej mogą zależeć od zaangażowania znanej postaci jako lektora. Może być to aktor lub celebryta. Od tego, czy angażujemy jedną postać (głos) czy wiele. Jaki podkład muzyczny wybieramy. Trudno określić górny przedział takich kosztów. Jednak w odróżnieniu od telewizji koszty produkcji spotu reklamowego są zazwyczaj niskie. Wydatek związany z produkcją materiału do reklamy radiowej zaczyna się od kilku tysięcy polskich złotych.

Ceny emisji reklam w radiu

Ceny emisji reklam różnią się w zależności od tego, jak duża i popularna jest dana rozgłośnia. Mogą także zmieniać się w zależności od pory i dnia tygodnia. Zazwyczaj emisje są tańsze w weekendy, a najdroższe w dni robocze w godzinach porannych.

Największe marki na reklamę w radiu wydają miliony złotych rocznie. Podobnie, jak w przypadku produkcji trudno określić górny przedział tych wydatków.

Jak określić budżet dla kampanii w radiu

Przeciętna kampania trwa w tym medium około 2 tygodni. Warto, aby spot emitowany był na antenie od 3 do 5 razy dziennie. Dla grup aktywnych można ograniczyć emisję do dni roboczych. Dotyczy to kampanii w regionalnych i ogólnopolskich stacjach. Jednak sposób realizacji kampanii zależy od celów reklamodawców.

Na co zwrócić uwagę określając budżet na reklamę w Radiu:

  • sprawdzić dane dotyczące tego, ile na kampanie w stacjach radiowych przeznacza konkurencja,
  • przeanalizować, jakie osiąga efekty marketingowe po tych kampaniach,
  • sprawdzić jakie wskaźniki mediowe generuje reklama firm konkurencyjnych.

Agencja mediowa potrafi precyzyjnie oszacować wydatki w radiu dla firm z otoczenia Twojej konkurencji. Nasza agencja może zarekomendować dokładny poziom inwestycji w radio dla Twojej firmy. Możemy zająć się też planowaniem i zakupem mediów dla kampanii w regionalnych i ogólnopolskich stacjach radiowych.

Reklama radiowa – kampanie reklamowe w radiu | WowMedia&MetricsZalety kampanii radiowej

Radio jest tańsze niż telewizja

W porównaniu do telewizji bariera wejścia do radia jest niższa. Przygotowanie spotu reklamowego do emisji w radiu to wydatek rzędu kilku, maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeciętne kampanie dedykowane na rynki lokalne pochłaniają kwoty rzędu parudziesięciu tysięcy złotych. Na ogólnopolską kampanię w stacjach takich, jak RMF trzeba wydać kilkaset tysięcy złotych.

CPP w stacjach radiowych niższe niż w telewizyjnych

Koszty dotarcia w przypadku radia są niższe niż w kampanii telewizyjnej.

Reklama radiowa szybko buduje zasięg

Podobnie jak kampania telewizyjna, radio szybko buduje zasięg. Jest również medium masowym, a średnia dzienna słuchalność jest nawet większa niż średnia dzienna oglądalność telewizji.

Daje możliwość prowadzenia kampanii lokalnych.

Podobnie jak w przypadku reklamy zewnętrznej, kampanię radiową można przeprowadzić dla wybranej lokalizacji. Jest to duża zaleta, jeśli nasza usługa nie jest ogólnokrajowa. Lokalna kampania radiowa to doskonała forma promocji dla firm działających tylko na teranie np. jednego miasta.

Szybkie zlecenie kampanii.

Kolejną zaletą radia jest możliwość szybkiego pojawienia się na antenie. Zazwyczaj kampanie takie można zaplanować i zlecić nawet do kilku dni przed emisją. 

Duża elastyczność stacji

W czasie trwania kampanii reklamowej łatwo podmienić spot reklamowy. Jego produkcja, jak już zostało wspomniane, nie jest droga. Dzięki temu można dostosować przekaz reklamy do zmieniającej się sytuacji. W razie konieczności szybko reagować.

Krótkie bloki reklamowe

W porównaniu do TV bloki reklamowe w radiu są zazwyczaj krótsze. Słuchacze rzadziej przełączają stacje w czasie przerw reklamowych, raz ustawiona stacja zazwyczaj nie jest zmieniana.

Świadomość marki

Reklama radiowa ma pozytywny wpływ na budowanie świadomości marki oraz rozważanie zakupu.

Wady reklamy radiowej

Medium tła

Radio jest medium, któremu poświęcamy nieco mniej uwagi. Medium, które gra w tle i towarzyszy słuchaczom przy wykonywaniu innych czynności. Osoby słuchające radia nie skupiają się na reklamach. Mimo tego, że słuchalność dzienna jest przeciętnie wyższa niż np. telewizji, reklama radiowa ma niższą zapamiętywalność.

Radio oddziałuje tylko za pomocą dźwięku

Ograniczona uwaga słuchacza, to główna wada radia. W przypadku kampanii w telewizji działamy przez obraz, ruch i dźwięk. W przypadku kampanii w radiu jedynie za pomocą dźwięku. Przekaz radiowy nie jest tak atrakcyjny, aby przejmować większą uwagę słuchaczy.

Trudno jest mierzyć efektywność kampanii radiowej

W szczególności powiązać poniesione wydatki z efektami marketingowymi. Trudno jest sprawdzić, ile osób usłyszało i zapamiętało reklamę, a później sięgnęło po reklamowany produkt.

Formaty spotów do emisji na antenie

Format standardowy – spot 30 sekund

W Polsce standardowy spot do kampanii w radiu ma długość 30 sekund. Standardowy spot to znaczy taki, dla którego podawane są ceny referencyjne emisji. Ceny te dotyczą zazwyczaj zakupów opartych o cennik pasm emisji.

Oferta zakupu oparta o cenę pasma emisji jest w Polsce ofertą dominującą.

Spoty 15 sekund i 10 sekund

Inne długości spotów mają swoje indeksy cenowe. To znaczy mnożniki, które musimy uwzględnić jeśli chcemy emitować spot innej długości. Zazwyczaj dla spotu o długości 15 sekund indeks ten wynosi 0,7, a dla 10 sekund mnożnik wynosi 0,55. Indeksy te mogą się różnić w zależności od stacji.

Sezonowość

Niewielkie wahania sezonowe słuchalności

Słuchalność radia w Polsce nie ma tak dużej sezonowości, jak np. oglądalność telewizji. 

Najwyższa słuchalność pasm porannych

Należy zwrócić uwagę na tzw. Prime Time radiowy. Czas najwyższej słuchalności przypada w Radiu, zupełnie odwrotnie niż w przypadku telewizji, są to godziny poranne. Czas najwyższej słuchalności w radiu to godziny od 07:00 do 09:30. W dużej mierze przypada on na czas dojazdów do pracy. Dlatego też, czas ten określa się często jako drive time.

Słuchalność radia – badania

W Polsce standardem są badania Radio Track. Są to badania typu Day AfterRecall uzupełniane danymi z panelu dzienniczkowego. Za ich zlecanie odpowiedzialny jest Komitet Badań Radiowych (KBR). Realizacją badań radiowych od wielu lat zajmuje się spółka Kantar Polska.

Badania realizowane są na próbie około 7000 osób w każdym miesiącu. Osoby badane są w wieku od 15 do 75 lat. Miasta, które mają powyżej 100’000 mieszkańców, są nadreprezentowane. Jest to jedno z największych, pod względem liczby badanych, powtarzalnych badań sondażowych na polskim rynku.

Chcesz zlecić kampanię radiową, a może potrzebujesz porady, w jakie media inwestować?

Zadzwoń lub napisz i umów się z nami na darmowe konsultacje.

Słowniczek radiowy

Audytorium średniego kwadransa (AQH) –  średnia liczba kwadransów, w których dana stacja (lub zestaw stacji) była słuchana podzielona przez całkowitą liczbę kwadransów przypadającą na założony przedział czasowy

CPP – (ang. Cost-Per-Point) koszt dotarcia do 1% grupy docelowej. Jest to koszt kampanii podzielony przez GRP

Drive Time – czas związany z dojazdami i powrotami do i z pracy. Na poranny drive time przypadają zazwyczaj godziny najwyższej słuchalności stacji radiowych.

GRP – (ang. Gross Rating Point) jest to suma punktów ratingowych. Rating określa procent dotarcia dla danego zdarzenia (x100), jeśli np. reklamę przed danym programem usłyszało 9% grupy docelowej a 7% po programie, to GRP dla tych zdarzeń wynosi 9+7=16

OTH – (ang. Opportunity to Hear) częstotliwość, średnia liczba kontaktów z danym komunikatem wśród osób, które usłyszały go co najmniej raz

Średni czas słuchania – średni czas słuchania stacji (lub zestawu stacji) przypadający na przeciętnego słuchacza. Średni czas słuchania jest najczęściej liczony dla doby.

Znajomość spontaniczna – znajomość stacji radiowych wśród osób, które wymieniły samodzielnie, bez pomocy ankietera dane stacje

Znajomość wspomagana – znajomość stacji radiowych wśród osób, które zadeklarowały, że znają dane stacje po przeczytaniu listy stacji przez ankietera

Zasięg dzienny – to liczba osób, które słuchały stacji w przynajmniej jednym kwadransie, w dniu poprzedzającym wywiad

Zasięg tygodniowy – to liczba osób, które słuchały stacji w przynajmniej jednym kwadransie, w ciągu 7 dni poprzedzających wywiad

Zasięg w kwadransach – to liczba osób, która słuchała stacji w przynajmniej jednym z kwadransów

Powiązane treści:

Udostępnij:

pozostałe usługi

Planowanie i Zakup Mediów

Interesuje cię jak dotrzeć do grupy docelowej, zrobić to w odpowiednim miejscu i czasie, przy zachowaniu odpowiednich kosztów. Zwróć się do nas, zaplanujemy i kupimy media dla Twojej firmy.

Tworzenie Stron Internetowych

Nie masz jeszcze strony, a może chciałbyś odświeżyć obecną. Przygotujemy dla Ciebie projekt strony, a później stworzymy serwis odpowiednio dostosowany do aktualnych wymogów wyszukiwarek.

Analityka Internetowa

Nie wiesz ilu użytkowników ma Twój serwis www. Nie jesteś pewien, czy dane, które pokazuje Analytics, są właściwe. Masz problem z implementacją skryptów i tagów zliczających.

Paid Search – Reklama w Sieci Wyszukiwania

Masz już swój serwis internetowy, potrzebujesz szybko pozyskać jakościowy ruch, a może prowadzisz kampanie płatne w sieciach wyszukiwania. Uruchomimy Twoje kampanie w Google Ads lub je zoptymalizujemy — zleć nam ich prowadzenie.

Organic Search

Jakie czynniki decydują o pozycji serwisu na stronie z wynikami wyszukiwania, co Google uwzględnia w algorytmie? Co zrobić, aby pojawiać się wyżej?

Content Marketing

Content is King. Chcesz przyciągnąć potencjalnych klientów, odpowiadając na ich potrzeby. Pomożemy stworzyć wartościowe treści, dobierzemy odpowiednie formy działań do określonych celów. Zaproponujemy odpowiedni pomiar rezultatów.

Social Media Marketing

Social Media to nie tylko Facebook! Nie wiesz, które platformy będą dla Ciebie optymalne? Chcesz budować ruch organiczny w sieciach społecznościowych, a może zależy ci na szybkiej budowie zasięgu —  zleć nam prowadzenie kampanii.

Influencer Marketing

Kogo wybrać nano, mikro, a może makro influencerów — celebrytów. Jaką formę ma przybrać współpraca z influencerem, czy ma być to lokowanie produktu, recenzja, konkurs czy akcja specjalna? Jak mierzyć rezultaty działań.

Reklama Displayowa – Kampanie typu Display

Banner, Half Page a może Rectangle, jakie formaty powinny znaleźć się w media planie. Jak Adblocki wpłyną na skuteczność kampanii. W jakich sieciach reklamowych wyświetlać reklamę, czy korzystać z remarketingu. Zwróć się do nas – znajdziemy skuteczne rozwiązanie.

Reklama Wideo – Kampanie Wideo

Chciałbyś zaplanować kampanię wideo ale nie jesteś pewien, z którego dostawcy usług skorzystać? Czy wykupić wyświetlenia bezpośrednio od serwisu internetowego, serwisu VOD, w sieci reklamowej, a może w sieci społecznościowej?

E-mail Marketing

Jaką bazę wybrać do jakiej grupy. Co skłania użytkowników do otwarcia maila, jak je projektować, jak są czytane i co zrobić, żeby nie trafiały do spamu. W jakim modelu rozliczyć kampanię. Jak mierzyć i porównywać efekty działań – zwróć się do nas.

Mobile Marketing

Jeśli parę lat temu, 20% ruchu na Twoim serwisie pochodziło z urządzeń mobilnych, a teraz jest to już ponad połowa, to za parę lat… Podobny kierunek zmiany obserwujemy w sprzedaży przez telefony komórkowe. Mobile First, czy Twój serwis jest na to gotowy – pomożemy skutecznie wykorzystać rynkowe zmiany.

Reklama Telewizyjna – Kampanie TV

Masz masowych odbiorców, chciałbyś przeprowadzić kampanię w telewizji ogólnopolskiej. Takie kampanie szybko budują zasięg i wiarygodność marki, nie tylko w grupach konsumentów, ale również wśród Twoich partnerów biznesowych. Dobierzemy odpowiednie stacje, czas emisji i optymalną formę zakupu.

Reklama Zewnętrzna – Kampanie OOH

Chcesz prowadzić działania w największych miastach, wszystkich, tylko wybranych, a może w konkretnych lokalizacjach, np. obok twoich sklepów. Zależy ci na szybkim dotarciu z informacją, pokazaniu marki i produktu, nośniki outdoor będą do tego najlepsze.

Reklama Prasowa – Kampanie Prasowe

Chcesz dotrzeć do grupy docelowej, może profile konkretnych pism pasują do profilu Twoich konsumentów, a może chciałbyś coś im dać np. próbkę swojego produktu. Skontaktuj się z nami, zaplanujemy kampanię prasową.

Reklama Kinowa – Kampanie w Kinach

Zależy Ci na młodych odbiorcach. Chciałbyś, aby materiał reklamowy emitowany był w komfortowych warunkach, a może chciałbyś powiązać emisję reklamy z innymi działaniami w kinach, np. z promocją. Skontaktuj się z nami.

Wykorzystujemy pliki cookies, by zapewnić Ci najlepsze doświadczenia związane z korzystaniem z naszej strony. Polityka prywatności i plików cookies