Data-driven marketing.

Data-driven marketing.

Digital

Reklama displayowa – kampanie reklamowe typu display w Internecie

Reklama displayowa – kampanie reklamowe typu display w Internecie | WowMedia&Metrics

Baner, Half Page a może Rectangle, jakie formaty powinny znaleźć się w media planie. Jak Adblocki wpłyną na skuteczność kampanii? W których sieciach reklamowych wyświetlać reklamę, czy korzystać z remarketingu?

A może prowadzisz już kampanie dla swoich produktów i chciałbyś sprawdzić, czy ustawienia są optymalne?

Skontaktuj się z nami i umów konsultacje.

menu

Co to jest reklama displayowa?

Reklama displayowa jest formą promocji produktu lub Twojej usługi. Jest również doskonałym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów. Kampanie typu display to graficzne reklamy internetowe, które łączą formy obrazu, treści i podlinkowanego adresu URL. Adres ten prowadzi do witryny reklamodawcy. Możemy je klasyfikować na kilka sposobów, np.  ze względu na typ: statyczna reklama banerowa (najczęściej w pliku jpg) lub dynamiczna reklama banerowa (HTML5).

Reklamę displayową możemy dzielić, ze względu na wielkość wyrażoną w pikselach. Możemy wyróżnić banery reklamowe o następujących rozmiarach:

 • Rectangle (300×250),
 • Billboard (750×100),
 • Double Billboard (750×200),
 • Triple Billboard (750×300)
 • formaty pionowe, np. Half Page (300×600)
 • oraz wiele innych.

Najbardziej popularne są banery o rozmiarach 300×250 (Rectangle).

Reklamę displayową możemy również kategoryzować ze względu na typ kreacji. Wymienione powyżej to tzw. formaty płaskie. Możemy również spotkać formaty oparte na warstwie, do nich zaliczymy Top-layer (750×400) i Brandmark (300×300).

Reklama banerowa rrzyklady | Reklama displayowa – kampanie reklamowe typu display w Internecie | WowMedia&Metrics

Ile kosztuje kampania typu display?

Reklama displayowa w Internecie jest stosunkowo tania w porównaniu do innych form reklamy, takich jak kampanie telewizjne czy reklamy w radiu. Koszt kampanii displayowej zależy od wielu czynników. Należą do nich:

 • popularność serwisu internetowego,
 • rodzaj i liczba formatów,
 • miejsce emisji,
 • czas trwania kampanii
 • cel kampanii.

Kampania na stronie głównej popularnego serwisu (np. Onet lub WP) jest relatywnie droga. Może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dziennie. Ale działania w sieci reklamowej Google (Google Display Network – GDN) mogą mieć budżet ustawiony na zaledwie parę złotych dziennie. W zależności od formy rozliczenia, opłata może być pobierana za kliknięcie lub liczbę wyświetleń. Stawka ustalana jest w systemie aukcyjnym i może wynosić tylko kilkanaście groszy za kliknięcie.

Koszty produkcji reklamy graficznej, czyli materiału do wyświetlania są niewielkie. Pod tym względem reklama displayowa jest bliższa tekstowej reklamie w wyszykiwarce. W przypadku serwisów takich jak Google lub Adform możemy skorzystać z kreatorów banerów reklamowych. Kreatory te tworzą różne kombinacje reklam graficznych, korzystając z zaledwie kilku grafik.

Jak określić budżet dla kampanii typu display?

Tak jak w przypadku kampanii paid search nie ma kwoty minimalnej. Ograniczenia wyznaczane przez koszty rynkowych aukcji są praktycznie do pominięcia. Wydatki na poziomie 10-15 złotych dziennie pozwalają na prowadzenie kampanii.

Duzi gracze potrafią przeznaczać na reklamę displayową kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Firmy, które traktują ją jako wsparcie innych działań marketingowych, inwestują po kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Jeśli prowadzimy biznes, w którym można śledzić konwersje, ograniczeniem będzie marża na sprzedanym produkcie. W takim przypadku już sama poprawna konfiguracja analityki z czasem pozwoli racjonalnie określać wydatki na kampanie.

A jeśli nie znamy kosztów konwersji?

Agencja mediowa, taka jak nasza, potrafi określić analitycznie racjonalny poziom wydatków na każdą aktywność reklamową. W przypadku reklamy displayowej można to zrobić wdrażając dla twojej witryny odpowiedni plan pomiaru.

Zalety reklamy typu display

Buduje świadomość marki

Reklama displayowa pozwala na zbudowanie dużego zasięgu. Reklamy są widoczne dla wielu osób. Są to reklamy graficzne, które zazwyczaj prezentują markę i logo. Potencjalny użytkownik widzi charakterystyczne oznaczenia marki lub usługi nawet jeśli nie klika w reklamę. Dzięki temu można za ich pomocą budować rozpoznawalność marki, usługi oraz produktu.

Reklama displayowa – targetowanie

Precyzyjne targetowanie to największa zaleta kampanii typu display. Możemy docierać do osób, które wchodzą na wskazane witryny. Możemy również wskazać witryny według kategorii tematycznych. Ten typ targetowania określa się jako kontekstowe. Reklama pojawi się na zdefiniowanych stronach lub kategoriach stron.

W Internecie, oprócz targetowania kontekstowego możemy również kupować określoną widownię – audience buying.

Audience based buying to kupowanie określonych grup odbiorców. Osób, których zainteresowania są znane i skategoryzowane. Taka kategoryzacja odbywa się na podstawie ich aktywności w Internecie. Może również być określana na podstawie odwiedzania specyficznych miejsc fizycznych – ślady lokalizacyjne z telefonu komórkowego.

Zbieraniem informacji o użytkownikach Internetu zajmują się wyspecjalizowane firmy. Informacje zbierane są tylko, jeśli wyrażą oni na to zgodę. Reklamy, dopasowane do odbiorców, wyświetlane są w różnych serwisach. Należą do nich duże portale, ale również mniejsze witryny, blogi, fora lub aplikacje.

To nie wszystko. Odpowiednie reklamy graficzne możemy również wyświetlać osobom, które weszły w interakcje z naszym serwisem. Np. kierować je do użytkowników, którzy byli na naszej stronie. Możemy również docierać do osób, które z jakiegoś powodu nie sfinalizowały zakupu w sklepie internetowym. Możemy też NIE pokazywać określonych reklam osobom, które już zakup dokonały.

Oprócz retargetowania możemy również docierać do odbiorców podobnych. To znaczy takich, których znane „cyfrowe cechy” pokrywają się w 95% ze znanymi cechami naszych klientów. Ten sposób targetowania określa się często jako similar audience lub lookalike audience.

Niewielki próg wejścia i niskie koszty

Kolejnym ważnym elementem jest bardzo niski próg wejścia. Efektywne kampanie reklamowe można realizować już za kilkanaście złotych dziennie. Precyzyjne targetowanie oraz niskie koszty sprawiły, że reklama displayowa stała się narzędziem dostępnym dla mniejszych graczy.

Niski CPC

Reklama displayowa oferuje niskie koszty za kliknięcie. W przypadku tej formy reklamy koszt CPC (Cost per Click) jest stosunkowo niski. W kampaniach realizowanych np. w sieci reklamowej Google może być on nawet poniżej 50 groszy.

Łatwość śledzenia wyników

Reklama displayowa w internecie daje możliwość monitorowania i śledzenia wyników kampanii. Dzieje się tak za sprawą możliwości implementacji odpowiednich skryptów na witrynach internetowych.

Aby to działało, należy poprawnie zaimplementować analitykę.

Kampanie display – real time triggers

A gdybyś chciał, aby określona reklama była emitowana w zależności od pogody? Różne serwisy oferują bardzo ciekawe możliwości. Może być to np. powiązanie odpowiedniej reklamy ze zdefiniowanymi warunkami atmosferycznymi, co chętnie wykorzystują firmy farmaceutyczne.

Sygnały mogą być definiowane ręcznie, ale niektóre platformy oferują również specyficzne sygnały dostarczane automatycznie. Mogą to być np. wyniki wydarzeń sportowych. W zależności od wyniku takiego wydarzenia można zaprogramować pojawienie się określonej reklamy.

Są to mechanizmy, które dostosowują się do bieżących wydarzeń. Dzięki nim można lepiej targetować odbiorców. Wpływa to na wzmocnienie przekazu reklamowego i zapamiętanie jego treści.

Wady kampanii typu display

Ograniczony przekaz

Podobnie jak w przypadku reklamy zewnętrznej na billboardach liczba elementów i treści, które znajdują się na banerze, powinna być niewielka. Na tyle prosta, aby użytkownik mógł odczytać i zrozumieć komunikat w krótkim czasie. Duża liczba elementów, długie hasła i opisy obniżają skuteczność kampanii.

Inaczej niż w przypadku reklamy zewnętrznej – banery reklamowe linkują do strony. Na stronie internetowej można w pełni opisać produkt lub usługę.

Nieodpowiedni content

Dla marki obecność przy nieodpowiednich lub wątpliwych treściach może oznaczać utratę wypracowanej reputacji. W przypadku reklamy tego typu trudno w 100% wykluczyć takie sytuacje.

Są jednak serwisy, które monitorują i kategoryzują treści w internecie. Na ich podstawie i za odpowiednią dopłatą można znacząco ograniczyć obecność marki przy niepożądanych treściach.

Ślepota banerowa (banner blindness)

Jest to zjawisko nieświadomego i mechanicznego ignorowania banerów w serwisach internetowych. Chociaż słuchacze radia, czy widzowie telewizji, również ignorują treści emitowanych reklam, raczej należy uznać, że zjawisko ignorowania tych treści jest większe w przypadku reklam internetowych.

Adblocki

Adblocki to programy, które blokują reklamy. Ich użytkownicy uznają treści reklamowe za irytujące i przeszkadzające w korzystaniu z Internetu. W związku z tym sięgają po rozwiązania, które ograniczają wyświetlanie reklam w przeglądarce.

Adblocki powodują, że dużo reklam banerowych nie jest wyświetlanych użytkownikom.

Elastyczne reklamy displayowe

Elastyczne reklamy displayowe są dostępne w Google Ads w sieci reklamowej Google (Google Display Network – GDN). Jest to forma reklamy, która automatycznie dobiera najbardziej skuteczne hasła i grafiki. Dostosowuje wyświetlane reklamy do odpowiednich grup odbiorców. Dzięki temu można lepiej ich targetować oraz wzmocnić przekaz reklamowy.

Elastyczne reklamy displayowe są łatwe do zaprogramowania i działają na wszystkich dostępnych formatach. Dopasowują się do urządzenia użytkownika, wielkości ekranu i rozdzielczości.

Reklama displayowa vs. paid search

Kampanie display należy zaliczyć do reklam typu „push”. Widownia takich reklam jest „przepychana” w określonym kierunku. Celem jest wpływ na potencjalnych odbiorców i wywołanie określonego działania.

Reklama typu paid search odpowiada na bieżące zapytania i potrzeby. Intencje odbiorcy „wyzwalają” reklamę. Natomiast reklama typu „push” kształtuje te potrzeby i buduje świadomość marki. Dzięki temu, w momencie pojawienia się określonej potrzeby dana marka jest konsumentowi znana.

Potencjał reklamy paid search jest ograniczony do osób, które szukają danych produktów lub usług. Potencjał reklamy typu display w tym ujęciu może być o wiele szerszy.

Programmatic buying

Programmatic to model automatycznego zarządzania kampaniami reklamowymi w mediach cyfrowych. Polega on na wykorzystaniu algorytmów do podejmowania decyzji o tym, jakie reklamy powinny być wyświetlane danej osobie na podstawie dostępnych danych. Model ten umożliwia skuteczne i efektywne wykorzystanie budżetów reklamowych oraz lepsze dopasowanie reklam do odbiorców. Dzięki niemu możliwe jest skierowanie określonych reklam do określonych osób, wśród których prawdopodobieństwo konwersji jest znacząco wyższe.

W modelu programatycznym można kupować reklamę displayową oraz kampanie wideo. Ta forma zakupu podnosi skuteczność kampanii.

Obecność reklamy displayowej w media planie zależy od wielu czynników. Każde medium ma określoną rolę do odegrania, swoje zalety, które warto wykorzystać w specyficznych sytuacjach.

Zależy Ci na kompleksowych rekomendacjach komunikacyjnych?

Skontaktuj się z nami i umów konsultacje.

Powiązane treści:

Słowniczek display

Adform – platforma reklamowa umożliwiająca zlecanie kampanii typu Display w modelu programatycznym

CPC – (ang. Cost per Click) koszt za kliknięcie, często związany z modelem rozliczeniowym, w którym wydawca lub serwis pobiera opłatę według liczby kliknięć w reklamę

CPM – (ang./łacina Cost per Mille) koszt tysiąca odsłon na stronie. Łacińskie słowo “mille” oznacza 1000. Często związany z modelem rozliczeniowym, w którym wydawca lub serwis pobiera opłatę naliczaną za każde tysiąc odsłon

CTR – (ang. Clickthrough Rate) współczynnik pokazujący jak często użytkownicy, którzy widzą reklamę ją klikają

DMP – (ang. Data Management Platform) platforma do pozyskiwania i przechowywania danych o klientach, która pozwala łączyć dane z różnych źródeł i np. wykorzystywać je przy kierowaniu do klientów kampanii w mediach cyfrowych

DSP – (ang. Demand Side Platform) platforma popytu lub strona popytu, znana jako DSP, to system, który umożliwia reklamodawcom kupowanie reklam w całkowicie programatyczny, tzn. zautomatyzowany sposób

Google Ads (dawniej Google AdWords) – platforma reklamowa Google umożliwiająca zlecanie kampanii w sieciach wyszukiwania i sieci reklamowej Google (GDN – ang. Google Display Network)

Odsłony – (ang. Impressions) liczba wyświetleń danych treści lub reklamy. Liczba ta jest niezależna od liczby kliknięć w treść lub reklamę. Odpowiada liczbie kontaktów z tą treścią i reklamą, np. z banerem reklamowym

PPC – (ang. Pay per Click) model rozliczeniowy, w którym wydawca lub serwis pobiera opłatę według liczby kliknięć w reklamę

Reklama Programatyczna – (ang. Programmatic Advertising) model automatycznego zarządzania kampaniami reklamowymi w mediach cyfrowych

RTB – (ang. Real-Time Bidding) model programatycznego, to znaczy zautomatyzowanego zakupu powierzchni reklamowej w systemie aukcyjnym, w czasie rzeczywistym

SSP – (ang. Supply Side Platform lub Sell Side Platform) platforma podaży lub strona podaży, znana jako SSP, to system, który umożliwia wydawcom zarządzanie sprzedażą reklam

UU – (ang. Unique User) unikalny użytkownik, to znaczy użytkownik niezduplikowany, odnosi się do liczby pojedynczych osób

Viewability – współczynnik reklamy online, który ma na celu określenie tylko tych wyświetleń, które mogą być widoczne dla użytkowników

Udostępnij:

pozostałe usługi

Planowanie i Zakup Mediów

Interesuje cię jak dotrzeć do grupy docelowej, zrobić to w odpowiednim miejscu i czasie, przy zachowaniu odpowiednich kosztów. Zwróć się do nas, zaplanujemy i kupimy media dla Twojej firmy.

Tworzenie Stron Internetowych

Nie masz jeszcze strony, a może chciałbyś odświeżyć obecną. Przygotujemy dla Ciebie projekt strony, a później stworzymy serwis odpowiednio dostosowany do aktualnych wymogów wyszukiwarek.

Analityka Internetowa

Nie wiesz ilu użytkowników ma Twój serwis www. Nie jesteś pewien, czy dane, które pokazuje Analytics, są właściwe. Masz problem z implementacją skryptów i tagów zliczających.

Paid Search – Reklama w Sieci Wyszukiwania

Masz już swój serwis internetowy, potrzebujesz szybko pozyskać jakościowy ruch, a może prowadzisz kampanie płatne w sieciach wyszukiwania. Uruchomimy Twoje kampanie w Google Ads lub je zoptymalizujemy — zleć nam ich prowadzenie.

Organic Search

Jakie czynniki decydują o pozycji serwisu na stronie z wynikami wyszukiwania, co Google uwzględnia w algorytmie? Co zrobić, aby pojawiać się wyżej?

Content Marketing

Content is King. Chcesz przyciągnąć potencjalnych klientów, odpowiadając na ich potrzeby. Pomożemy stworzyć wartościowe treści, dobierzemy odpowiednie formy działań do określonych celów. Zaproponujemy odpowiedni pomiar rezultatów.

Social Media Marketing

Social Media to nie tylko Facebook! Nie wiesz, które platformy będą dla Ciebie optymalne? Chcesz budować ruch organiczny w sieciach społecznościowych, a może zależy ci na szybkiej budowie zasięgu —  zleć nam prowadzenie kampanii.

Influencer Marketing

Kogo wybrać nano, mikro, a może makro influencerów — celebrytów. Jaką formę ma przybrać współpraca z influencerem, czy ma być to lokowanie produktu, recenzja, konkurs czy akcja specjalna? Jak mierzyć rezultaty działań.

Reklama Wideo – Kampanie Wideo

Chciałbyś zaplanować kampanię wideo ale nie jesteś pewien, z którego dostawcy usług skorzystać? Czy wykupić wyświetlenia bezpośrednio od serwisu internetowego, serwisu VOD, w sieci reklamowej, a może w sieci społecznościowej?

E-mail Marketing

Jaką bazę wybrać do jakiej grupy. Co skłania użytkowników do otwarcia maila, jak je projektować, jak są czytane i co zrobić, żeby nie trafiały do spamu. W jakim modelu rozliczyć kampanię. Jak mierzyć i porównywać efekty działań – zwróć się do nas.

Mobile Marketing

Jeśli parę lat temu, 20% ruchu na Twoim serwisie pochodziło z urządzeń mobilnych, a teraz jest to już ponad połowa, to za parę lat… Podobny kierunek zmiany obserwujemy w sprzedaży przez telefony komórkowe. Mobile First, czy Twój serwis jest na to gotowy – pomożemy skutecznie wykorzystać rynkowe zmiany.

Reklama Telewizyjna – Kampanie TV

Masz masowych odbiorców, chciałbyś przeprowadzić kampanię w telewizji ogólnopolskiej. Takie kampanie szybko budują zasięg i wiarygodność marki, nie tylko w grupach konsumentów, ale również wśród Twoich partnerów biznesowych. Dobierzemy odpowiednie stacje, czas emisji i optymalną formę zakupu.

Reklama Radiowa – Kampanie Radiowe

Zależy Ci na zasięgu w całej Polsce, a może tylko lokalnym? Nie chcesz wydawać dużo na przygotowania materiału do emisji, chcesz szybko rozpocząć kampanię, a może przewidujesz częste zmiany materiału zależne od zmieniającej się sytuacji. Radio będzie do tego idealne.

Reklama Zewnętrzna – Kampanie OOH

Chcesz prowadzić działania w największych miastach, wszystkich, tylko wybranych, a może w konkretnych lokalizacjach, np. obok twoich sklepów. Zależy ci na szybkim dotarciu z informacją, pokazaniu marki i produktu, nośniki outdoor będą do tego najlepsze.

Reklama Prasowa – Kampanie Prasowe

Chcesz dotrzeć do grupy docelowej, może profile konkretnych pism pasują do profilu Twoich konsumentów, a może chciałbyś coś im dać np. próbkę swojego produktu. Skontaktuj się z nami, zaplanujemy kampanię prasową.

Reklama Kinowa – Kampanie w Kinach

Zależy Ci na młodych odbiorcach. Chciałbyś, aby materiał reklamowy emitowany był w komfortowych warunkach, a może chciałbyś powiązać emisję reklamy z innymi działaniami w kinach, np. z promocją. Skontaktuj się z nami.

Wykorzystujemy pliki cookies, by zapewnić Ci najlepsze doświadczenia związane z korzystaniem z naszej strony. Polityka prywatności i plików cookies